zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci podpořili návrh nového zákona o ochraně ovzduší

21.09.2011
Ovzduší
Legislativa
Poslanci podpořili návrh nového zákona o ochraně ovzduší

Sněmovna dnes podpořila návrh zcela nového zákona o ochraně ovzduší. Norma má více než dosavadní zákon zacílit na znečišťovatele včetně malých zdrojů. Předlohu nyní posoudí výbor pro životní prostředí a hospodářský výbor.

Předloha mění poplatky za znečištění. Od roku 2017 do roku 2021 se mají postupně zvyšovat až na 3,5násobek současné sazby. Pak se z roku na rok zvednou na dvojnásobek. Čtvrtinu z výnosu by měly získat na politiku ochrany ovzduší kraje, zbytek zůstane na stejný účel Státnímu fondu životního prostředí. Podle propočtů ministerstva životního prostředí by měli znečišťovatelé zaplatit v roce 2022 na poplatcích zhruba 1,7 miliardy korun.

Norma dále počítá s možností vymezování nízkoemisních zón ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích a se změnou v plánování omezení emisí.

Nová opatření dotknou i domácností. Malé kotle uváděné na trh budou muset mít výrazně nižší emise než v současnosti, zřejmě podraží. Dohlížet na to bude Česká obchodní inspekce. Zákon také zakáže spalování nekvalitních paliv.

Zákon má umožnit individuální přístup ke znečišťovatelům ovzduší. Krajské úřady budou moci zpřísnit provoz zdroje, který bude kvalitu ovzduší v oblasti prokazatelně zhoršovat. Díky kompenzačním opatřením se na území nebudou zvyšovat emise kvůli novým provozům, staré se budou muset odstavit.

Firmám, které by rázně snížily množství emisí, chtějí autoři návrhu zákona nabídnout zvýhodněné sazby. Nově by měly znečišťovatelé platit pouze za čtyři hlavní znečišťující látky včetně v posledních letech nejvíce sledovaných prachových částic.

V novém zákoně nejsou pravidla pro nakládání s látkami ohrožujícími ozonovou vrstvu Země a klima. Tuto oblast bude ošetřovat samostatný zákon, jak tomu bylo do roku 2002. Rovněž tuto předlohu dnes sněmovna podpořila.

Michal Burian

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí