zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Počet ekofarem v hradeckém kraji od roku 2006 vzrostl trojnásobně

25.09.2011
Zemědělství
Počet ekofarem v hradeckém kraji od roku 2006 vzrostl trojnásobně

Počet ekologicky hospodařících zemědělců v Královéhradeckém kraji se za posledních pět let zvýšil více než trojnásobně. Ke konci roku bylo v kraji 181 ekofarem oproti 57 v roce 2006. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) mapující ekonomický a sociální vývoj v kraji.

Největší výměra i podíl ekologicky obhospodařované půdy jsou soustředěny do podhorských oblastí na Rychnovsku, Náchodsku a Trutnovsku. Vzestupný trend se však podle statistiků zřejmě v příštích letech zastaví. "Očekává se, že rok 2011 je ze současného plánovacího období patrně posledním, kdy mohou zemědělci požádat o dotace na ekologické zemědělství," uvedl ČSÚ.

Ze 181 ekologických zemědělců bylo jen 12, kteří provozovali souběžně i konvenční zemědělskou produkci. "Souvisí to s intenzivnějším využíváním zemědělsky méně vhodných ploch, například podhorských oblastí. Klasická produkce by v nich byla ekonomicky neudržitelnou," uvedli statistici.

Na celkovém počtu ekofarem v Česku se hradecký kraj ke konci loňského roku podílel 5,1 procenta. Nejvíce ekofarem bylo v Jihočeském kraji, a to 459.

S růstem počtu ekologických zemědělců přibývá i ekologicky obhospodařované zemědělské půdy. Loni ekofarmy hospodařily téměř na 20.000 hektarech, z nichž tři čtvrtiny byly plně ekologické a zbytek byl v takzvaném přechodném období. Celkem se ekologická hospodářství podílela na celkové výměře zemědělské půdy v kraji 7,1 procenta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí