zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová pravidla pro chemikálie jsou před závěrečným schvalováním

23.09.2011
Chemické látky
Legislativa
Nová pravidla pro chemikálie jsou před závěrečným schvalováním

Poslanci dnes poslali do závěrečného schvalování návrh chemického zákona, který stanovuje nová pravidla pro balení, označování a klasifikaci chemických látek a jejich směsí. Zákon má přispět ke zvýšení bezpečnosti při výrobě a dovozu chemických látek, při jejich uvádění na trh a používání.

Zákon má uvést do souladu českou praxi s požadavky Evropské unie. Na nová pravidla se podle předlohy musí připravit víc než českých 2000 firem. Analýzu nákladů chemického průmyslu na přizpůsobení se novým požadavkům nechalo ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovat už v roce 2006, celkové náklady by měly činit řádově stamiliony korun.

Zákon by měl začít platit v březnu příštího roku. Pro chemické látky budou nová pravila platit hned, pro chemické směsi až od roku 2015. Výrobci směsí si tak budou moci až do tohoto roku vybrat, zda budou používat současné označení, nebo nové.

Zavedení jednotného značení by mohlo přinést i jisté úspory, a to především v oblasti obchodu. Podle ministerstva životního prostředí se ale projeví patrně až v době, kdy globální značení budou používat i výrobci mimo EU.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí