zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ není tygrem... reakce

26.09.2011
Energie
ČEZ není tygrem... reakce

Jako člověk, který celý život pracuje v energetice, nemohu nechat bez povšimnutí článek M. Bursíka "ČEZ není tygrem, ale hajtrou". Pan Bursík v něm totiž uvádí nepravdivá tvrzení, a to by se nemělo serióznímu deníku stávat, aby otiskoval lži.

1) MB uvádí, že hnědouhelné elektrárny emitují uhlovodíky, které způsobují vážné onemocnění obyvatel. Správně provozované průmyslové zařízení spalující hnědé uhlí skutečně škodliviny produkuje, jedná se zejména o kysličníky síry, dusíku a uhlíku a prach. Přípustné hodnoty jsou dány zákonem a (doufám) kontrolovány příslušnými úřady.

Elektrárenský kotel na hnědé uhlí však ze své podstaty nemůže produkovat uhlovodíky. Jejich zdrojem je především doprava.

2) MB uvádí, že ČEZ si prolobboval pro elektrárnu Prunéřov zastaralou technologii, která pro výrobu 1 MWh elektrické energie spotřebuje o jedenáct procent více uhlí, než kdyby se použila nejmodernější technologie. Skutečnost je taková, že elektrárna Prunéřov 2 má po obnově podle projektu dosahovat účinnosti přes 39 %, což je pro zvolenou technologii opravdu špičková hodnota. Při použití nejmodernější dostupné technologie (která však není pro Prunéřov vhodná) by bylo při dané kvalitě uhlí možno dosáhnout maximální účinnosti okolo 42 %. 42 - 39 = 3, nikoliv 11.

3) MB se odvolává na ročenku Mezinárodní energetické agentury, dle které projekty Tušimice a Prunéřov v porovnání s téměř 50 projekty ve světě připomínají muzeum páry a ne moderní zařízení. Pokud MB za onu ročenku považuje zprávu "Projected Costs of Generating Electricity", kterou IEA vydala v roce 2010, pak lze snadno zjistit, že v celém více než dvousetstránkovém dokumentu se slova Tušimice nebo Prunéřov vůbec nevyskytují. Žádný z projektů, který je tam za Českou republiku analyzován, se ani vzdáleně projektům Tušimice či Prunéřov nepodobá.

Vše, co zde uvádím, lze snadno ověřit, například ve zmíněné zprávě IEA nebo v dokumentaci EIA projektu Prunéřov, která je veřejně dostupná na stránkách MŽP. Považoval bych za vhodné, abyste požádali M. Bursíka o vysvětlení, co těmito svými tvrzeními sleduje.

Ing. Pavel Randák,
randakovic@volny.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí