zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová naučná stezka v Českém lese představí bohaté luční porosty

01.10.2011
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Nová naučná stezka v Českém lese představí bohaté luční porosty

Nová naučná stezka, která zejména na jaře a na začátku léta nabídne turistům pohled na bohatě rozkvetlé louky, byla dnes oficiálně otevřena v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les. Stezka Capartické louky v jižní části CHKO na necelých dvou kilometrech přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin, včetně orchidejí, řekla dnes ČTK Barbora Novánková ze správy CHKO.

Během procházky se návštěvníci dozvědí také o historii Capartic, o jejich okolí a o tom, jak v minulosti místní obyvatelé využívali vodu k pohánění strojů. Stezku doplňuje pět informačních tabulí a interaktivní prvky - vodní mlýnek v potoce a dřevěná skládanka s obrázky.

"Nejkrásnější pohled na Capartické louky je na jaře a v časném létě, kdy jsou rostliny v plném květu, ale i mimo toto období nabízí stezka řadu zajímavostí. Jsou zde vidět různé druhy motýlů a ptáků," uvedla Nováková. Tradičně obhospodařované květnaté louky jsou ukázkou kdysi běžných lučních společenstev a v době květu nabízejí pestrou paletu barev. Na stráních rostou bílé kopretiny irkutské a bedrníky větší, žluté pryskyřníky a kokrhele, nachový krvavec toten, modré zvonky a rozrazil. Skladbu doplňuje mochna bahenní, kozlík dvoudomý či lýkovec. Začátkem léta kvetou vzácné orchideje vemeníky zelenavé, bradáčky vejčité či prstnatec májový.

V Českém lese se v poslední době daří otevřít novou naučnou stezku každý rok. Předloni to byla stezka věnovaná rašeliništi Podkovák s ukázkou rašelinných jezírek a vzácných rostlin, včetně masožravé rosnatky okrouhlolisté. Loni byla zprovozněna nová stezka přibližující život vodních živočichů. Jako jedno z největších lákadel nabízí bobří pozorovatelnu.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí