zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jednání o ovzduší s Polskem je alibistické

02.10.2011
Ovzduší
Politika
Jednání o ovzduší s Polskem je alibistické

Moravskoslezští zelení vítají jednání mezi ministry životního prostředí České republiky a Polska o možnostech zlepšení ovzduší na Ostravsku a v Katovickém regionu, výsledky tohoto jednání však považují za alibistické.

Současná polská legislativa umožňuje subjektům podnikajícím v oblasti těžkého průmyslu na území slezského vojvodství, které sousedí s Moravskoslezským krajem, vypouštět do ovzduší velké množství znečišťujících látek. Polsko si však v přístupové smlouvě k Evropské unii vymohlo řadu výjimek, mezi nimi také emisní limity vyšší, než platí v ČR.

"Pokládat jednostranná opatření na snižování množství škodlivin v ovzduší realizovaná na české straně hranic v ostravsko-katovickém regionu za zbytečná, pokud stejné kroky nečiní i znečišťovatelé vypouštějící jedy do vzduchu v Polsku, to je však jen alibistická výmluva a snaha omluvit bezradnost, se kterou české orgány k problému ovzduší na Ostravsku přistupují," říká předseda moravskoslezských zelených Ladislav Vrchovský.


Meteorologická mapa regionu dosvědčuje, že v převážné většině roku vzduch proudí směrem z České republiky do Polska. Je nutné vyvíjet tlaky na domácí znečišťovatele ovzduší, aby v případě velkých zdrojů znečištění v maximální míře modernizovali svoje provozy. Jsou to právě domácí velké zdroje znečištění, které činí vzduch na Ostravsku nedýchatelným.

"Snahu ministrů obou zemí je možné přivítat z dlouhodobého hlediska, pouhé nezávazné memorandum podepsané ministry životního prostředí Polska a ČR však v dohledné době zlepšení situace v ovzduší na Ostravsku a Karvinsku nepřinese," dodává Ladislav Vrchovský.

Kontakt:
ladislav.vrchovsky@zeleni.cz
tel.: 608 800 402

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí