zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chaloupecký autobus se toulal po školkách

03.10.2011
Ekologické vzdělání a výchova
Chaloupecký autobus se toulal po školkách

Vysočina - Pětadvacet učitelek mateřských škol z celého kraje během výjezdního semináře s názvem "Toulavý autobus po mateřských školách Vysočiny" obdivovalo kamennou želvu v Myslibořicích, hmyzí hotely a altán se střechou porostlou bujnou vegetací v Novém Veselí, netradičně řešený víceúrovňový dřevěný interiér a saunu v Jihlavě, průlezky ze starých vykotlaných pařezů a povalených kmenů ve Žďáře nad Sázavou a mnoho dalších inspirujících drobností.

"Viděly jsme věci nevídané a v prosluněných zahradách okukovaly všecko, co se dalo. Ani jsem si nedokázala představit, kolik nápadů a zážitků se dá dětem ve školce a školních zahradách připravit a zprostředkovat," popsala dojmy Pavla Lysáková z pořádající organizace Chaloupky o.p.s.

Mezi hojně fotografované patřily také netradiční bylinkové záhony v podobě spirály vyskládané z kamenů, stejně jako tunely a chýše z vrbového proutí. Kromě finančního zázemí zřizovatele a kreativity učitelek jednotlivých školek se na podobě areálů navštívených zařízení podepisuje spolupráce s rodiči. Ti pomáhali řezat dřevo, vozit kameny, zakládat záhony a hmatové chodníčky s kamínky, mechem, kůrou, hloubit jezírko.

"V každé školce jsme si prohlédly i interiéry. Účastnice z řad školek zapojených do sítě Mrkvička našly inspiraci i zde - v podobě košů z netradičních materiálů, výzdoby z klacků, plstěných značek, modelů stromů v nejrůznějších podobách od papírových přes drátěné až po ty ze skutečných kmenů," upřesnila organizátorka Marie Rajnošková.

Poselství na závěr vydařeného toulání popsala Pavla Lysáková těmito slovy: "Každým okamžikem si můžeme utvářet svět kolem nás k lepšímu, stačí jen mít nadšení a odhodlání. Toto jsem si z výletu mimo všeho ostatního odnesla." Paní učitelky z MŠ Myslibořice, MŠ Haškova ve Žďáře nad Sázavou, MŠ Nové Veselí, MŠ Seifertova a MŠ Březinova v Jihlavě toto tvrzení názorně předvedly v realitě.


Více informací poskytne:
Marie Rajnošková, tel. 774 512 790, marie.rajnoskova@chaloupky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí