zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plány Poláků na novou elektrárnu straší Němce

10.10.2011
Atomová energie
Plány Poláků na novou elektrárnu straší Němce

Braniborskou zemskou vládu zneklidňuje projekt nové jaderné elektrárny jen pár set kilometrů od hranic.

Plán postavit jadernou elektrárnu nedaleko německých hranic vznikl v Polsku již před několika desítkami let. Její výstavba však byla odsunuta na neurčito po havárii jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu roku 1986. Jenže nynější vláda ve Varšavě už vybrala čtyři lokality, kde by chtěla jadernou elektrárnu postavit, a tři z nich jsou vzdáleny jen pár set kilometrů od Berlína.

Braniborské vládní koalici složené ze sociálních demokratů a postkomunistické strany Levice dělají polské plány starosti. Těší ji, že byly konzultovány, ale stavbu jaderné elektrárny poblíž hranic považuje za příliš velké riziko. Zemské ministerstvo životního prostředí chce dát obyvatelům Braniborska příležitost, aby se k plánům těsně za německými hranicemi vyjádřili.

Polsko vybírá mezi čtyřmi lokalitami, kde by mohla být jaderná elektrárna postavena. Dvě jsou u baltského pobřeží, jedno na místě, kde už byla kdysi výstavba zahájena, a čtvrté je od Berlína relativně nejdále, dělí ho od něj 600 kilometrů. Ostatní lokality jsou mnohem blíže, mezi 270 až 340 kilometry. Pro srovnání, ukrajinský Černobyl leží 1300 kilometrů daleko.

Zemský premiér, sociální demokrat Mathiass Platzek, už opakovaně vládu ve Varšavě před výstavbou jaderné elektrárny varoval. Brandenburskou vládní koalici v jejím odporu podporují i opoziční zelení. Křesťanští demokraté a liberálové jsou však proti tomu, aby se sousednímu Polsku dávaly přes německou hranici nějaké rady a doporučení.

"Je to suverénní stát," podotýká šéf parlamentní frakce FDP Gregor Bayer. Podle něj by měla zemská vláda nejdříve vypracovat energetickou strategii pro Braniborsko.

Německo letos na jaře ohlásilo, že chce zcela využívání jaderné energie opustit.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí