zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plán pro Evropu účinněji využívající zdroje

10.10.2011
Energie
Obecné
Plán pro Evropu účinněji využívající zdroje

SDĚLENÍ(cs) Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Plán pro Evropu účinněji využívající zdroje nastiňuje, jak může EU dosáhnout růstu založeného na účinném využívání zdrojů.

Plán označuje hospodářská odvětví, jež spotřebovávají nejvíce zdrojů, a navrhuje nástroje a ukazatele, jimiž by se přispělo k řízení činnosti v Evropě i v mezinárodním měřítku. Opatření jsou zacílena na přeměnu výroby a spotřeby, s pobídkami pro investory kpodpoře ekologických inovací a pro větší úlohu pro ekologickou konstrukci, ekoznačku a pro ekologičtější vynakládání peněz ze strany veřejných orgánů.

Vlády se vyzývají, aby zmírnily zdaňování práce a zdaňovaly znečišťování životního prostředí a spotřebu zdrojů a stanovily nové pobídky, jež by vedly spotřebitele k výrobkům založeným na účinném využívání zdrojů. Plán také doporučuje přijímání takových cen, jež odrážejí skutečné náklady využití zdrojů, zejména u životního prostředí a zdraví. Plán má řešit neúčinné využívání zdrojů v odvětvích, na něž připadá nejvyšší podíl dopadů na životní prostředí - totiž v potravinářství, stavebnictví a dopravě, na něž celkem připadá 70 až 80 procent veškerých dopadů na životní prostředí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí