zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nechci, aby moje vnučky musely emigrovat do Číny

20.10.2011
Energie
Atomová energie
Nechci, aby moje vnučky musely emigrovat do Číny

František Pazdera, nový náměstek ministra průmyslu a obchodu

Devět dní je na postu náměstka ministra průmyslu a obchodu, přišel z ČEZ a ekologové ho nazývají jaderným fanatikem. František Pazdera tvrdí, že je matematikem a fyzikem, který se rozhoduje na základě poznání a důkladných analýz a jenž chce, aby tato země prosperovala.

Vyrůstal jako kluk s rodiči na samotě v lese, kilometr od vesničky Břízko na Plzeňsku. Nebyla tam elektřina, vodovod ani kanalizace. Elektřinu jim vyráběl malý "větrník" z dřevěné vrtule letadla po dědečkovi, kterým nabíjeli akumulátor od auta a tím svítili. "Natáhnout drát z vesnice by prostě bylo drahé. Takže já mám vztah k obnovitelným zdrojům, ale když se to řekne dneska, tak mám strach, že mě zmlátí," usmívá se nový náměstek ministra průmyslu a obchodu pro průmysl a energetiku František Pazdera. Ministr Martin Kocourek o něm prohlásil, že jeho úkolem bude dokončit přípravu návrhu aktualizace Státní energetické koncepce, kterou má ministerstvo do konce roku předložit vládě.

Říkají o něm, že je jaderný nadšenec, fanatik, on si to nemyslí. Jádro si kdysi zvolil ryze pragmaticky jako svou profesi. Nadšený ale v životě byl, když hrával hokej, chytal ryby, chodil po lese. Dnes je nadšený, když je se svými dvěma vnučkami. A užívá si, že už nebydlí v paneláku, ale zase v rodinném domě poblíž lesa na sever od Prahy. Anebo když může posekat zahradu, která má přes šest tisíc metrů čtverečních, což je na celý den, ale člověk si u toho dobře vyčistí hlavu.

"Víte, já jsem procestoval kus světa, ale příroda, v níž se dá skutečně žít, je podle mne jen tady v Čechách," říká Pazdera. Když se ho zeptáte, proč tedy více nefandí obnovitelným zdrojům, vysvětlí, že jako matematik a fyzik ví, že každé rozhodování - tedy i o využití obnovitelných zdrojů - záleží na znalostech, důkladné analýze a místních podmínkách. "A pak vám vyjde, zda je to pro společnost ekonomicky přijatelné, nebo ne," vysvětluje šedovlasý muž s hustým knírem, širokým úsměvem i rameny.

Kdybyste ho potkali bez obleku, řekli byste, že je to prototyp sedláka. Mluví srozumitelně, nepoužívá úřednické výrazy, ale v momentě, kdy dojde na jádro, pochopíte, že máte čest s člověkem, který se tímto oborem zabývá desítky let. Když se ho zeptáte, proč je v energetické koncepci na prvním místě jádro, zeptá se, z čeho budeme brát v budoucnu elektřinu? "Uhlí dochází, vodu nemáme, plyn také ne, tak už těch variant zbývá málo. Máme obnovitelné zdroje a jádro a já říkám, že platí mix ekonomicky efektivních obnovitelných zdrojů a jádra," říká. O energetickém směřování země podle něho ale nakonec rozhodnou politici, ne technici.

Ekologové mu nemohou přijít na jméno

Měl od mala talent na matematiku a fyziku a na vysoké škole v Plzni si vybral specializaci jaderné technologie. Rozhodně ne proto, že by se do jádra zamiloval, prostě pragmaticky vyhodnotil, že je to obor budoucnosti. Věřil si, a tak zatímco jeho spolužáci mířili po vysoké do Škodovky, on v roce 1972 požádal o místo v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Tam pracoval na optimalizaci nových typů jaderných reaktorů, o nichž se dnes mluví jako o čtvrté generaci. Disertaci pak dělal na optimalizaci suchých chladicích věží. Než se stal v Řeži o jednadvacet let později generálním ředitelem, působil například na pozicích ředitele divize jaderné bezpečnosti a energetiky nebo manažera projektů výzkumných kontraktů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Z Řeže v roce 2008 odešel do společnosti ČEZ. "Tři měsíce jsem si ale tehdy rozmýšlel, zda tam nastoupím," tvrdí Pazdera. V ČEZ byl zástupcem ředitele divize Výroba pro vědu a výzkum. Jeho angažmá v t éto firmě mu dnes na místě náměstka nemohou odpustit ekologové, kteří v tom vidí posilování role ČEZ v české energetice. Pazdera ale s klidem odvětí, že stejně jako v ČEZ nikdy neprosazoval řežský ústav, na ministerstvu rozhodně nebude lobbovat za ČEZ.

Žena ho přesvědčovala, že má nabídku přijmout

Pazdera s nadsázkou říká, že nabídku z ministerstva obchodu a průmyslu vzal, protože nechce, aby jeho vnučky musely jednou emigrovat do Číny. A taky proto, že chce "na konci života" něco udělat pro tuto zemi. "Energetika byla v Čechách vždycky kvalitní, ale prudký rozvoj v Číně vyvolává potřebu určitých změn, protože bude dražší ropa a plyn. Svět stojí před strukturální změnou, a v Čechách tuplem, když dochází uhlí. Ti klasičtí energetici byli zvyklí na pomalý, standardní vývoj, a ne na strukturální změny. Tak jsem si říkal, že by nebylo na škodu, abych na ministerstvo šel, lidé z výzkumu jsou zvyklí mít flexibilnější myšlení," vysvětluje.

Jeho žena ekonomka, kterou si vzal v roce 1975, ho v tom podporovala. "A dneska říká, že si to takto nepředstavovala, ale ono se to usadí," dodává Pazdera.

AUTOR: Petra Horáková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí