Čtvrtek, 25. dubna 2024

Zbytečné české odpadky by každoročně pokryly Staroměstské náměstí do výše 272 metrů

Zbytečné české odpadky by každoročně pokryly Staroměstské náměstí do výše 272 metrů

Množství odpadků, které by pokrylo pražské Staroměstské náměstí do výše 272 metrů - tedy o 56 metrů výše, než kolik měří žižkovský vysílač -, nebude muset každoročně končit na skládkách či ve spalovnách, pokud ministr životního prostředí v novém zákoně zajistí, aby recyklace postupně stoupla na úroveň Německa. Vyplývá to z nových propočtů, jež udělalo Hnutí DUHA.

Česká města a obce podle posledních statistik recyklují pouhých 20 % komunálního odpadu. Pokud by však recyklace stoupla na padesátiprocentní úroveň jako v Německu [1], země by každý rok využila navíc 1,4 milionu tun druhotných surovin, které nyní zbytečně vyhazuje [2].

Takové množství by naplnilo vlak, který by sahal po trati od Karlových Varů do Zlína, nebo frontu 173 000 popelářských aut. Česká ekonomika takhle každoročně vyhazuje na skládky nebo spaluje kvalitní recyklovatelné suroviny za 3 miliardy korun [3].

Hnutí DUHA proto navrhuje, aby obce, které hodně třídí, byly zvýhodněny tím, že dostanou takzvanou recyklační slevu: nižší poplatky za skládkování zbytkového odpadu [4].

Ministerstvo životního prostředí právě dokončuje přípravy nového zákona o odpadech.

Recyklační sleva, kterou do něj Hnutí DUHA prosazuje, by motivovala radnice, aby po vzoru úspěšných evropských sousedů rodinám usnadnily třídění - takže separovat odpad bude nejen správné, ale také snadné. Mohou také umožnit domácnostem, aby třídily takzvaný bioodpad: zbytky z kuchyně či trávu a listí ze zahrad.

Celá Česká republika recykluje asi 20 procent komunálního odpadu. Ale například Německo stejně využívá polovinu veškerého odpadu, Nizozemsko 60 procent a belgické Vlámsko dokonce 72 procent [5].

Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady v Hnutí DUHA, řekl:
"Obce i města takhle naprosto zbytečně vyhazují statisíce tun kvalitních, recyklovatelných surovin. Pokud recyklace stoupne na úroveň úspěšných evropských států, jako je Německo, ušetříme místo na skládkách, přírodní suroviny i peníze."

"Ministr Chalupa by proto měl do nového zákona o odpadech zařadit takzvanou recyklační slevu - obce, které hodně recyklují, budou mít menší sazbu poplatků. Pro pražský magistrát i ostatní radnice musí být výhodné pomáhat domácnostem, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné."


Kontakt:
Ivo Kropáček, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů