Pátek, 19. dubna 2024

Senát asi opraví novelu o ohrožených druzích zvířat

Senát asi opraví novelu o ohrožených druzích zvířat

Senát zřejmě vrátí sněmovně novelu o obchodování s ohroženými druhy zvířat. Doporučil mu to dnes jednomyslně jeho výbor pro životní prostředí. Chce totiž do novely mimo jiné doplnit chybějící odkaz na vydání prováděcího předpisu o balírnách kaviáru, byť na českém území zatím žádná není. "Stát se to ale může, pokud bychom tady chovali nějaké jesetery," poznamenal místopředseda výboru Pavel Eybert (ODS).
Výbor také doporučil formulačně upravit pasáž, podle které by zoologické zahrady nemusely díky své licenci dokládat splnění některých podmínek, pokud by žádaly o provozování záchranného centra pro ohrožené živočichy.

Ministerstvo životního prostředí marně navrhovalo, že změny provede v rámci vydání úplného znění zákona ve Sbírce zákonů. Podle senátorů by bylo doplnění chybějícího odkazu nad rámec formulačních úprav. Pokud se s úpravami ztotožní i Senát jako celek, normu dostane k novému projednání sněmovna.
Novela má ministerstvu životního prostředí především umožnit, aby vyhláškou stanovilo ceník péče o zvířata zabavená pašerákům. Vyhláška má stanovit, kolik stojí péče o jedince jednotlivých druhů v záchranném centru na den.

Do záchranných center se dostanou ročně desítky ptáků a stovky plazů. Péče přijde asi na 1,7 milionu korun. Pevné sazby dané ceníkem mají sloužit k průhlednému účtování mezi centry a ministerstvem a také lidem, kterým byla nelegálně převážená zvířata zabavena. Od nich totiž ministerstvo peníze za péči o zabavené exempláře ve správním řízení vymáhá.

Předloha také upravuje podle požadavků EU definici omezení obchodu s výrobky z tuleňů. Současná právní úprava reguluje obchod s výrobky z tuleňů tří druhů vymezených zákonem (tuleň grónský, čepcol hřebenatý a lachtan jihoafrický). Nové evropské nařízení přitom stanovilo definici tuleňů a výrobků z nich obšírněji - je vztažena na jedince všech druhů ploutvonožců. Rovněž některé podmínky pro uvádění produktů z tuleňů na trh jsou odlišné. Sankce za jejich porušení má ukládat Česká inspekce životního prostředí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů