zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mikrokogenerace

26.10.2011
Urbánní ekologie
Vytápění, zateplení
Mikrokogenerace

Jako mikrokogenerace se označuje kombinovaná výroba elektřiny a tepla v zařízeních do 50 kW elektrického výkonu. Tato zařízení zažívají v posledních letech velký rozmach po celém světě. Kogenerační jednotky využívají různé technologie, z nichž nejpoužívanější jsou jednotky na bázi spalovací motorů, které vyrábí i TEDOM.

Proč je kogenerace tak výhodná?Mikrokogenerace TEDOM

Kogenerační jednotka TEDOM Micro dokáže efektivně využít až 95% energie obsažené v palivu. Klasická kondenzační elektrárna jí využije sotva 35 %. Pomocí kogenerace tedy šetříme palivo, a tím i emise CO2.

Kombinovaná výroba elektřiny a tepla je podporována ve všech zemích Evropské unie. I Česká republika má podporu kogenerace zakotvenu ve své legislativě. Ke každé vyrobené kilowatthodině elektřiny proto dostanete fiananční příspěvek. A je úplně jedno, zda elektřinu spotřebujete sami, nebo ji prodáte do sítě. To je totiž další výhoda kogenerace - co nespotřebujete sami, to prodáte. Cena elektřiny je tržní, příplatky na kogeneraci stanovuje Energetický regulační úřad, přednostní výkup elektřiny z kogenerace je zaručen zákonem.

Komu se kogenerace vyplatí?

Podmínkou pro čerpání příspěvku na kogeneraci je využít teplo. Vzhledem k tomu, že elektřinu lze prodat do sítě, dimenzuje se kogenerace obvykle podle potřeby tepla na vytápění a ohřev vody. Vzhledem ke zvýšené potřebě tepla v zimě je provoz jednotky v tomto ročním období delší (12 a více hodin denně), v největších mrazech pak dokonce pomáhá kotel. Naopak přes léto jednotka pracuje pouze ve špičce (2 až 8 hod.) a teplo je akumulováno na pokrytí spotřeby teplé vody. I finanční příspěvek na elektřinu z kogenerace je nejvyšší v provozu ve špičce. Pro orientační posouzení vhodnosti nasazení kogenerační jednotky můžete využít naši kogenerační kalkulačku na stránkách:http://kogenerace.tedom.cz/kogeneracni-kalkulacka.html

ZDROJ: TEDOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí