zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborníci jsou šokováni výsledky rozborů na skládce

05.03.2001
Odpady
Odborníci jsou šokováni výsledky rozborů na skládce
Aktuální výsledky rozborů vody v Pozďátkách na Třebíčsku podle informací Okresního úřadu v Třebíči šokovaly dokonce i odborníky. V posledních únorových dnech totiž na skládce nebezpečného odpadu došlo k dalšímu úniku vody kontaminované kyselinou sírovou.
POZĎÁTKY - Aktuální výsledky rozborů vody v Pozďátkách na Třebíčsku podle informací Okresního úřadu v Třebíči šokovaly dokonce i odborníky. V posledních únorových dnech totiž na skládce nebezpečného odpadu došlo k dalšímu úniku vody kontaminované kyselinou sírovou.
Zatímco potok Prašinec má v úseku pod skládkou 110 miligramů síranů v litru vody a nařízení vlády povoluje pro povrchové vody 300 mg/l, pod skládkou je v potoku už 416 mg/l. Podobná je situace i v obsahu železa. U něj je v povrchové vodě povolena hodnota dva miligramy na litr vody. V Prašinci jsou nad skládkou pouhé 0,04 miligramu, pod skládkou však naměřených 56 mg/l převyšuje povolený limit 28 krát. Šokující hodnoty síranů prokázal zkušební vrt na skládce, ve kterém byly naměřeny 4000 miligramů síranů v litru vody. V říčce Markovce se sice chemikálie naředí, přesto u železa dochází k překročení normy. V říčce nad skládkou je 0,2 mg železa v litru, pod Pozďátkami je to už 2,2 mg/l.
Zdroj: ČIA
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí