zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Litovel získá stamiliony na kontaminovanou vodu

27.10.2011
Sanace, staré zátěže
Litovel získá stamiliony na kontaminovanou vodu

Město Litovel získá stomilionovou dotaci na likvidaci staré ekologické zátěže pod někdejší skládkou u místní části Nasobůrky. Kvůli kontaminované spodní vodě už někteří místní lidé nesmějí používat své studny. Náklady jsou vyčísleny na 437 milionů korun, z toho až 394 milionů korun pokryje dotace z evropských fondů. Na zbytek musí najít peníze radnice, píše dnes olomoucká příloha Mladé fronty Dnes.

Pokud by se zdroj znečištění, který pod zemí leží nejspíš už celá desetiletí, neodstranil, mohl by po čase začít ohrožovat i zdroj pitné vody, z něhož odebírá vodu Litovel a částečně i Olomouc.

Město nyní musí zajistit zbytek peněz. "Čtyřicet milionů, které bychom museli dodat, je obrovská částka. Dekontaminace má ale trvat asi tři roky, a tak do nich lze rozložit čerpání dotace i vlastních peněz," řekl MfD litovelský starosta Zdeněk Potužák. O pomoc se obrátí i na hejtmanství.

Pod někdejší skládkou v areálu mezi Nasobůrkami a Haňovicemi leží těkavé látky, které se používají třeba jako rozpouštědla ve strojírenských provozech. Takzvané chlorované uhlovodíky už stihly znečistit spodní vodu ve studních některých nasobůrských obyvatel. Nejvíc jich je v části obce směrem k Haňovicím. Lidé by tuto vodu neměli pít, koupat se v ní a neměli by v ní ani prát prádlo.

Litovel novými odběry zjišťuje, zda se už kontaminovaná voda nedostala do dalších studní. Tam, kde bude vše v pořádku, má další kontrola následovat za půl roku.

Starosta věří tomu, že se jim podaří vyřídit potřebné náležitosti včetně výběrového řízení během následujícího půlroku. Jakmile bude známa firma, která projekt provede, bude jasno i o ceně. Z ní se bude odvíjet výška evropské a státní podpory pro město. V první fázi jsou na programu testovací vrty, které přesně určí místo znečištění. Podle odborníků bude nejlepší odvézt odpady z horní části na jinou skládku, kontaminovanou část pak na skládku nebezpečných odpadů. Následně na základě podrobného průzkumu bude sanována podzemní voda.

Spekuluje se o tom, kdo znečištění způsobil. V úvahu připadá možnost, že se tam na počátku 80. let vyvezl materiál po požáru litovelského podniku Tesla. V areálu také kdysi stávala Stanice technické kontroly.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
22
11. 2017
22.11.2017 - Seminář, školení
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí