zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová spalovna by bránila recyklaci

29.10.2011
Odpady
Nová spalovna by bránila recyklaci

Obří spalovna komunálních odpadů v Olomouckém kraji by pohlcovala statisíce tun kvalitních, recyklovatelných surovin a rodinám zdraží popelnice, varovalo Hnutí DUHA.

Ekologická organizace prosazuje, aby krajští politici namísto zbytečně drahé spalovny, která ničí cenné suroviny, raději domácnostem usnadnili třídění odpadů. Stoupne tak recyklace, ve které má Olomoucký kraj obrovské rezervy.

Pokud by recyklace v kraji stoupla ze současných 15 % [1] na padesátiprocentní úroveň [2] jako v Německu, ušetřil by kraj 48 miliónů korun za skládkovací poplatky [3] a navíc by mohl využít dalších 96 tisíc tun druhotných surovin.

Čerstvý plán olomouckých politiků je překvapivý i proto, že osm z jedenácti krajských radních patří k ČSSD. Ta před krajskými volbami ujišťovala voliče, že "trvá na svém rozhodnutí, že nepodpoří výstavbu nových spaloven směsných komunálních odpadů a nebude na ně vynakládat veřejné prostředky." [4]

Hnutí DUHA prosazuje, aby ministr do chystaného zákona o odpadech zařadil takzvanou recyklační slevu: obce, které hodně recyklují, a produkují tedy málo odpadků, budou mít nižší sazbu poplatku za skládkování zbývajícího odpadu v popelnicích.

Recyklační sleva by motivovala radnice, aby po vzoru úspěšných evropských sousedů domácnostem usnadnily třídění - takže recyklovat odpad bude nejen správné, ale také snadné. [5] Mohou rovněž umožnit domácnostem, aby třídily takzvaný bioodpad: zbytky z kuchyně či trávu a listí ze zahrad.


Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:

"Krajští politici by namísto prosazování drahé spalovny, která zbytečně pohltí statisíce tun cenných surovin, měli pomoci domácnostem a usnadnit jim třídění a recyklaci odpadů. Kraj může například požadovat, aby ministr životního prostředí do právě připravovaného zákona o odpadech zařadil recyklační slevu pro města, která hodně třídí a do popelnic vyhazují málo odpadků. Tím by obce motivoval k zavádění snadnějšího třídění pro domácnosti."


Kontakt:
Ivo Kropáček, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí