zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zjednodušení pravidel ekologického zemědělství má souhlas Senátu

31.10.2011
Zemědělství
Zjednodušení pravidel ekologického zemědělství má souhlas Senátu

Pravidla ekologického zemědělství má zjednodušit novela, kterou dnes schválil Senát. Cílem předlohy je také zkvalitnění systému kontroly. Normu, která převádí do českého práva změny v evropských předpisech za poslední dva roky, nyní dostane k podpisu prezident.

Předseda senátního zemědělského výboru Jan Hajda (ČSSD) projednávání novely využil ke kritice dotační politiky ekologického zemědělství. V tomto režimu je podle něj v Česku 480.000 hektarů zemědělské půdy, ale na 380.000 hektarech se pěstuje pouze tráva pro seno. Dotace by měli dostávat pouze ti, kteří skutečně vyrábí ekologické potraviny a dodávají je na trh, míní Hajda.

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) k tomu podotkl, že dotace na ekologický travní porost činí pouze 2000 korun na hektar, a jsou směřovány hlavně do podhorských oblastí, kde se pěstování jiných plodin příliš nedaří. Ministr dodal, že ekologické dotace na ornou půdu představují 4000 korun na hektar, na pěstování speciálních plodin pak 12.000 korun na hektar.

Novela má mimo jiné zjednodušit registraci nových ekologických zemědělců včetně zrušení tisícikorunového správního poplatku za podání žádosti o registraci. Návrh také ministerstvu zemědělství nově umožní kontrolním organizacím, které dohlížejí na ekofarmáře, v případě zjištěných pochybení ukládat pokuty až čtvrtmilionu korun.

Ekologičtí zemědělci se již v současnosti musejí podřizovat speciálním kontrolám svého hospodaření. Mohou si přitom vybírat, která ze tří ministerstvem pověřených institucí je bude kontrolovat. Nejsou-li s kontrolní organizací spokojeni, budou moci v budoucnu přejít k jiné.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí