zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šetřeme při hromadných akcích přírodu!

08.11.2011
Obecné
Odpady
Šetřeme při hromadných akcích přírodu!

Kroutíte také na akcích a festivalech hlavou nad tunami plastových kelímků, tácků, papírových obalů a plechovek? Chcete dokázat, že na akci, kterou pořádáte vy, lze myslet na přírodu a alespoň trochu tak ulehčit naší zeměkouli? Trend tzv. "zelených akcí" ve světě nabývá na síle a stále více lidí si uvědomuje naši zodpovědnost vůči životnímu prostředí. Přestupme i my, v České republice, na zelenou, i pro celový image firmy, jako organizátora může být velmi pozitivní poznámka "green event" na pozvánce na akci!

Nabízíme vám 10 rad, jak udělat své akce zelené.
1. Využívejte ekologické hotely a areály
Výběr místa, které je šetrné k životnímu prostředí, je skvělým způsobem, jak investovat do obnovy životního prostředí. Je řada hotelů, které nabízejí například ekologické zpracování odpadu, šetrné praní prádla či využívání místních bio produktů.
Ekologický efekt: Snížení produkce emisí oxidu uhličitého při využívání energií, redukce odpadu díky recyklaci a kompostování, snížení spotřeby vody a pracích a čisticích prostředků, které jsou škodlivé.

2. Snažte se udržet schůzky v blízkosti kanceláře a využívejte městskou hromadnou dopravu
Pokud většina z účastníků meetingu, který pořádáte, sídlí v blízkosti jednoho místa, zvážte konání setkání v dané oblasti. Ušetříte zbytečné přejíždění mnoha aut.

Ekologický efekt: snížení emisí oxidu uhličitého.

3. Využívejte shuttle busy, autobusy a vlak místo aut
Potřebujete-li zajistit transfery z místa na místo, odvozy na letiště či nádraží, upřednostňete autobusy, tramvaje a vlaky před luxusem jednotlivých aut. Emise z výfukových plynů jsou ty nejhorší.
Ekologický efekt: snížení emisí oxidu uhličitého.

4. Zjistěte si předem preference účastníků akce na občerstvení a jejich nejpřesnější počet
Tím, že budete vědět co nejvíce o skupině, pro kterou akci pořádáte a co nejpřesnější počet osob, můžete přizpůsobit svou nabídku tak, aby se minimalizovalo vyhazování jídla po skončení akce.
Ekologický efekt: Minimalizace odpadu a emisí skleníkových plynů při jeho rozkladu.

5. Hlavně nebalené
Vyberte si hotel, který vám umožní nabízet účastníkům vše rozbalené a ve velkém nakupené. Například vodu ve džbáncích či fontánkách místo plastových lahví nebo svačiny rozdávané na tácech místo individuálně balených kousků.
Ekologický efekt: Eliminace plastových odpadů a emisí oxidu uhličitého z výroby a recyklace plastů.

6. Místní catering, který nabízí lokální produkci
Snažte se vybrat lokální cateringovou firmu, která nebude dojíždět z velké vzdálenosti, bude využívat místní sezónní produkci a také zajistí recyklaci odpadu po skončení akce.
Ekologický efekt: Snížení emisí oxidu uhličitého pro přepravu potravin.

7. Šetřete s papírem
Pro propagaci vaší akce používejte e-mail, netiskněte zbytečně papírové pozvánky, které každý stejně ihned vyhodí. Manuály, programy a učebnice distribuujte v elektronické podobě. Po skončení setkání je rozdejte na flash discích či jednoduše zašlete e-mailem.

Ekologický efekt: Snížení spotřeby papíru a emisí oxidu uhličitého z výroby papíru a recyklace.

8. Nenabízejte jednorázové tácky, příbory a kelímky

Udělejte svou akci zajímavější tím, že každý dostane své nádobí, o které se bude muset po celý den postarat. Nabídněte místa pro jejich omytí a vůbec nenabízejte plastové, jednorázové náčiní. Pokud to logisticky není možné, motivujte alespoň své hosty k recyklaci. Pozor: tento systém se opravud v Americe a Kanadě běžně používá! Osobně jsem to vyzkoušela!

Ekologický efekt: Snížení spotřeby plastu, papíru a emisí oxidu uhličitého z jejich výroby a recyklace.

9. Živá dekorace

Využívejte pro oživení a dekoraci svých akcí živé květiny, které si zapůjčíte v květináčích a po skončení akce opět vrátíte. Ušetříte tak mnoho rostlin, které by byly jinak vypěstovány pouze pro pár hodin.

Ekologický efekt: Snížení spotřeby energie při pěstování květin.

10. Buďte střídmí s dárky a dary
Pokud plánujete dát účastníkům dárek , vyberte praktickou věc, která bude také šetrná k životnímu prostředí.

Ekologický efekt: Redukce odpadu a emisí oxidu uhličitého z výroby

ZDROJ:http://www.vieraevents.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí