zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ruská skupina Inter RAO chce Německu prodávat elektřinu z jádra

07.11.2011
Atomová energie
Ruská skupina Inter RAO chce Německu prodávat elektřinu z jádra

Ruská skupina obchodující s elektřinou Inter RAO nabídla Německu energii pocházející z jaderné elektrárny. Německému deníku Handelsblatt to sdělil šéf společnosti Boris Kovalčuk. Odmítl zároveň, že by vzhledem k plánu Německa uzavřít do roku 2022 jaderné elektrárny byla ruská nabídka absurdní. Poukázal na to, že Německo dováží elektřinu pocházející mimo jiné z jádra z České republiky a Francie.

"Už v roce 2016 by mohl začít téct proud z nové jaderné elektrárny do Německa," řekl s poukazem na plánovanou elektrárnu u Kaliningradu Kovalčuk.

Německo označil za zajímavý trh. "Můžeme zacelit mezeru, která Německu ve výrobě elektřiny vznikne odstoupením od jádra," řekl ředitel druhého největšího dodavatele elektřiny v Rusku a největšího ruského exportéra proudu.

"Jsem si vědom, že v Německu existují výhrady proti dovozu elektřiny z jádra, přitom ji tam ale už dodávají Česko a Francie," poznamenal Kovalčuk.

Německo letos rozhodlo o trvalém vyřazení z provozu osmi starších jaderných zařízení, devět zbývajících má být odpojeno ze sítě v letech 2015 až 2022. Reagovalo tak na březnovou havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima, způsobenou ničivým zemětřesením a přílivovou vlnou cunami. Místo jádra chce Německo v budoucnu při získávání energie víc využívat konvenční zdroje jako uhlí nebo plyn a obnovitelné zdroje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí