zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společenská odpovědnost firem - šance, jak si vylepšit image

14.11.2011
Firemní ekologie
Společenská odpovědnost firem - šance, jak si vylepšit image

Podle hesla "za vším hledej peníze" i pro CSR (company social responsibility - společenská odpovědnost firem) bývá obvykle popudem vidina zisku. Pro podniky totiž CSR představuje obrovskou příležitost, jak se ukázat v dobrém světle a velmi často také "vyžehlit" pošramocenou pověst.

Příkladem může být firma Coca-Cola.

První zelená se v její jinak výrazně červené korporátní identitě objevila poté, co konkurenční PepsiCo částečně přešla v roce 2007 na čerpání energie z obnovitelných zdrojů, a dostala se tak mezi americké "nejzelenější" odběratele energie.

Kolem roku 2003 se také objevily první problémy Coca-Coly v Indii, kde byla společnost obviňována z bezohledného vysušování a znečišťování vodních zdrojů pro místní obyvatele a farmáře. Spory trvaly několik let.

V roce 2006 oznámil Neville Isdell, tehdejší šéf Coca-Coly, plány společnosti o přípravě kroků k ochraně vodního hospodářství v Indii.

Od té doby se společnost účastní mnoha různých projektů, jež mají zajistit lidem z méně rozvinutých zemí přístup k užitné i pitné vodě.

Ve třetím čtvrtletí 2011 příspěvek Coca-Coly k různým CSR projektům ve světě činil 9,6 milionu dolarů. Čistý zisk společnosti přitom za stejný kvartál dosáhl 12,2 miliardy dolarů, tedy více než tisícinásobek.

V roce 2010 bylo podle analytické firmy Verdantrix vydáno na společensky udržitelný byznys v celých Spojených státech 28 miliard dolarů. Jen zisk ruského ropného gigantu Statoil, který získal v žebříčku nejodpovědnějších firem časopisu Fortune první příčku, se vyšplhal v tomtéž období na 529,6 miliardy dolarů.

Žebříčku odpovědných firem ve světě dominují ropné společnosti a společnosti energetické.

AUTOR: Barbora Strnadová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí