zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečištěný vzduch prý v EU ročně zabije půl milionů lidí

11.11.2011
Ovzduší
Zdraví
Znečištěný vzduch prý v EU ročně zabije půl milionů lidí

I když se kvalita životního prostředí v zemích Evropské unie zlepšuje, znečištěné ovzduší připraví ročně předčasně o život půl milionu Evropanů. Oznámila to dnes ve své zprávě Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Kvalita vzduchu podle studie v některých parametrech nedosahuje standardů Světové zdravotnické organizace, což hrozí dalším snižováním kvality života.

Celkový objem látek znečišťujících prostředí se podle EEA v Evropské unii snižuje, nicméně v některých místech je jejich koncentrace neúnosně vysoká. Nadměrnému vlivu pozemního ozónu je podle zprávy vystaveno 95 procent obyvatel velkých evropských měst, na 80 až 90 procent městského obyvatelstva působí vysoké koncentrace prachu. Obojí přímo souvisí se zvýšeným onemocněním plic a oběhové soustavy.

"Kvalita evropského vzduchu se všeobecně zlepšuje, ale koncentrace některých látek stále ohrožuje zdraví lidí," komentovala zprávu EEA její výkonná ředitelka Jacqueline McGladeová.

Škody, způsobené na lidském zdraví, ekosystému a zemědělské produkci znečištěným ovzduším, dosáhnou v roce 2020 podle odhadů EEA částky 537 miliard eur (13,7 bilionu korun).

Některé členské státy EU nedodržují unijní legislativu v této sféře a čelí soudům a pokutám, uvedla studie EEA. V roce 2013 EU hodlá podrobit kontrole legislativu v oblasti ochrany životního prostředí a některé standardy chce ještě zpřísnit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí