zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novela o EIA má zažehnat riziko vysokých sankcí ze strany EU

15.11.2011
EIA
Legislativa
Novela o EIA má zažehnat riziko vysokých sankcí ze strany EU

Ministerstvo životního prostředí doufá, že jednovětou novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), ukončí dlouholetý spor Česka s Evropskou komisí o výklad normy. Novela, kterou ve středu projedná vláda, má zabránit možným vysokým finančním sankcím ze strany EU také uhladit cestu výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Pře se týká práv účastníků řízení obrátit se na soud. Novela jim má výslovně umožnit podat žalobu i v případě, že posuzování bylo zahájeno před 11. prosincem 2009.

To je datum, kdy Česko pod tlakem Evropské komise právo soudního přezkumu uvedlo do své legislativy. Podle komise ale nezajistila tato novela plnou kompatibilitu evropského práva s českým kvůli přechodným ustanovením Evropská komise vede kvůli části zákona s Českou republikou řízení už od roku 2007. V kauze už nad Českem vynesl Evropský soudní dvůr rozsudek za nečinnost loni 10. června, tehdy bez finančního trestu. Nyní je podle důvodové zprávy k návrhu MŽP zveřejněné v elektronické vládní knihovně pře už ve fázi, kdy může komise u soudu finanční sankce žádat.

Shledá-li Evropský soudní dvůr, že Česko nesplnilo včas jeho rozsudek, může v novém rozsudku uložit zaplacení paušální pokuty i penále. Mohlo by se jednat o zhruba 7,390.000 korun měsíčně a jednorázově 49,2 milionu korun. "Opomíjet nelze ani riziko ohrožení čerpání prostředků ze strukturálních a kohezních fondů EU u projektů, které jsou teprve ve fázi schvalování, zejména velké dopravní projekty," uvádějí autoři novely.

Ukončení soudního řízení podle nich vezme argumenty i odpůrcům dostavby Temelína. Především z rakouské strany totiž podle nich často zaznívá, že není možné provést korektní posouzení vlivů záměru nového jaderného zdroje za situace, kdy česká právní úprava byla Soudním dvorem EU shledána jako nekompatibilní s evropským právem. Možné problémy při schvalování projektu rozšíření jaderné elektrárny nedávno kabinet probral a uložil řešit příslušným ministerstvům.

Evropská komise podle ministerstva nesouhlasí s názorem, že je možné napadnout v rámci žaloby proti navazujícímu rozhodnutí i ty procesy EIA, které byly zahájeny před nabytím účinnosti novely zákona z prosince roku 2009. Jako jediné východisko tak ministerstvo vidí urychlené přijetí krátké novely. Navrhuje, aby ji sněmovna projednala ve zrychleném řízení už v prvním čtení.

Schvalování novely v roce 2009 prodloužil prezident Václav Klaus, když ji vetoval s tím, že změna představuje nepřijatelný průlom do dosavadní koncepce soudnictví a dá občanským iniciativám nový nástroj k obstrukcím. Poslanci veto přehlasovali, už tehdy hovořili o možných sankcích i případných problémech, které mohou přijít z Rakouska ve věci dostavby Temelína.

Nynější novela se může podle propočtů ministerstva týkat 158 záměrů procesů EIA, u kterých proběhla před 11. prosincem 2009 lhůta pro zaslání vyjádření k posudku a ke kterým se vyjadřovalo alespoň jedno občanské sdružení. Když se od toto počtu odečtou záměry, které už získaly navazující povolení, zbývá 106 záměrů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí