zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Středočeském kraji získali včelaři na dotacích přes 3 mil. Kč

19.11.2011
Příroda
Ve Středočeském kraji získali včelaři na dotacích přes 3 mil. Kč

Středočeský kraj poskytl včelařům od roku 2009 více než tři miliony korun. Dotace byly určeny především začínajícím včelařům a také na obnovu starých nevyhovujících úlů. Na krajské peníze za uplynulé tři roky dosáhlo 68 včelařů v regionu. ČTK to řekla Markéta Vítková z tiskového oddělení středočeského hejtmanství.
Začínající včelař může kraj každoročně požádat o příspěvek na nákup potřebného včelařského materiálu. Pak si ale musí pořídit alespoň tři nová včelstva. Největší zájem o dotace byl v letošním roce, kdy o ně žádalo 109 chovatelů včel. Uspělo jich ale pouze 18 a rozdělili si 220.000 korun.

V porovnání například s Karlovarským krajem je to málo, protože včelaři z Karlovarska letos z hejtmanství získali 1,3 milionu korun. Od roku 2009 si karlovarští od hejtmanství přišli už na celkem 4,4 milionu korun, středočeští jen na tři miliony korun. "Vzhledem k neustále se snižujícímu rozpočtu kraje nemůžeme, přestože bychom rádi, vyhovět všem žadatelům o dotace," uvedla Vítková. Kraj přiděluje dotace podle ní těm nejpotřebnějším.

Největší dotaci rozdělil Středočeský kraj v roce 2009, k dispozici měl tehdy 540.000 korun, které si rozdělilo 23 chovatelů. O rok později podalo žádost 28 chovatelů, uspělo jich 27 a kraj jim vyplatil 473.000 Kč. Hejtmanství podpořilo včelaře ještě v akci Obnova starých a nevyhovujících úlů, a to 1,9 milionu korun.

Ve Středočeském je kolem 5710 včelařů, což je v porovnání s Karlovarským krajem pětkrát více. Řady včelařů se mírně rozšiřují.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí