zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nebezpečný návrh EU na obcházení zákazu chovu slepic v nezdokonalených klecích a zákazu prodeje vajec z těchto klecí

19.11.2011
Zemědělství
Nebezpečný návrh EU na obcházení zákazu chovu slepic v nezdokonalených klecích a zákazu prodeje vajec z těchto klecí

Od 1. 1. 2012 vejde v EU v platnost zákaz chovu slepic - nosnic v holých nezdokonalených klecích. Mnohé země EU (Polsko, Španělsko, Řecko, Itálie, Belgie) zákaz nedodrží nebo jej dokonce ignorují. (Zákaz je přitom ustanoven směrnicí z roku 1999 a země věděly mnoho let předem o jeho přípravě, navíc, měly 12 let právní lhůty na změnu systémů.)

Evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli, namísto pevného stanoviska ve smyslu postihování producentů v EU, kteří budou slepice po 1. lednu nadále chovat v zakázaných nezdokonalených klecích, přišel nedávno s návrhem prodávat i nadále tato vejce pro omezené použití např. k výrobě potravin v konkrétní zemi. Komisař návrh přednesl na schůzi Zemědělského výboru Evropského parlamentu. Vejce by se nesměla prodávat jako celá, ale mohla by být využita do hotových potravin např. sušenek, pečiva, knedlíků...

Jsme velice zklamáni a zaskočeni tímto přístupem. Představitel Evropské unie by měl trvat na dodržování předpisů Evropské unie, které byly dokonce schváleny už před 12ti lety. Země, které ustanovení nedodrží musí být ujištěny, že je neminou sankce a jiné postihy. Tak si představujeme fungování práva, nikoliv hledání cest, jak právní ustanovení obcházet.

Společnost pro zvířata - z. o. ČSOP zasílá nyní svůj protest komisaři, českému zastoupení v EU, poslancům Evropského parlamentu.
Tento návrh nesmí v EU projít. Slepice v klecích trpí několik desetiletí, obohacené klece znamenají určité minimální zlepšení. Pokud budou odpovědní představitelé umožňovat výjimky z každého dosaženého legislativního zlepšení životů milionů hospodářských zvířat v EU a budou tolerovat nedodržování práva, žádné změny v praxi nenastanou a zvířata budou i nadále trpět, navzdory protestům a úsilí občanů - těch, kteří tvoří státy a unie a z nichž pochází také politici a státní úředníci.

Za Společnost pro zvířata - z. o. ČSOP
Dita Michaličková ing.
Předsedkyně organizace

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí