zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skotská whisky z ekologické palírny

26.11.2011
Energie
Skotská whisky z ekologické palírny

Společnost GE oznámila navázání spolupráce s legendární skotskou palírnou William Grant & Sons (Grant's). Jejím předmětem je dodání kogenerační technologie v podobě plynového motoru Jenbacher J620 s certifikací ecomagination pro palírnu značky Grant's ve skotském městě Girvan.

Nový plynový motor Jenbacher J620 na místo dorazí na konci října a po svém spuštění bude produkovat 3 MW elektrické energie za využití odpadního CO<sub>2</sub> vznikajícího při výrobě whisky. Tím se nejen zlepší energetická účinnost tohoto výrobního závodu, ale zároveň dojde ke snížení jeho uhlíkové stopy. Nový motor J620 na bioplyn (vyprodukovaný při destilaci alkoholu ze zbytkových sladových materiálů) se stane již čtvrtým plynovým motorem Jenbacher v daném provozu.

Nový motor, který palírně Grant's dodá společnost Clarke Energy z Liverpoolu, je schopen produkovat energii s elektrickou účinností přesahující 43 %, a to při pohonu na bioplyn. Motor J620 umožní zákazníkům využít místní odpadní materiály pro nezávislou výrobu elektrické energie.

Ve výrobním závodu společnosti Grant's bude motor, který bude spuštěn ještě do konce tohoto roku, zužitkovávat odpadní látky vznikající při výrobě whisky. Vyprodukovanou elektrickou energii závod následně využije pro své potřeby. Zredukuje se tak objem vyprodukovaného odpadu při destilačních procesech a zároveň se zvýší energetická účinnost palírny. Technologie navíc redukuje spotřebu vody díky zachycování odpadního tepla motoru a jeho přeměně v páru, která je opětovně využita při destilaci.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí