zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pelikáni stráví zimu v zázemí

26.11.2011
Příroda
Pelikáni stráví zimu v zázemí

Úspěšný odchyt pelikánů proběhl v Podkrušnohorském zooparku v pátek 18. 11. 2011.

pelikaniSedm pelikánů bílých a stejný počet pelikánů kadeřavých bylo pomocí loděk nasměrováno na břeh rybníka, kde již čekali chovatelé. Někteří ze 14 ptáků se po prvním pokusu o odchyt vrátilo zpět na hladinu, celý postup musel být proto několikrát zopakován. Odchyt byl nakonec úspěšný a všech 14 pelikánů bude až do dubna příštího roku umístěno na zimovišti. Během zimování se budou věnovat jedné z nejdůležitějších činností - hnízdění.

Odchyt pelikánů probíhá v zooparku každoročně v listopadu, přesný termín ale určuje počasí.

Pelikáni bílí a kadeřaví jsou v letním období ozdobou Kamenného rybníka. Návštěvníky zaujmou především díky svému zobáku s velkým vakem do kterého chytají potravu, tvořenou různými druhy ryb. Ryby loví větší počet pelikánů společně. Sestaví se do půlkruhu a ryby naženou na mělčinu, kde jsou snadnou kořistí. Přibližně deset kilogramů vážící pelikán spotřebuje 1 kilogram ryb denně.

V přírodě žijící pelikáni hnízdí v Africe a v oblastech od jihozápadní Evropy po střední Asii. Tito vodní ptáci patří k největším, jsou výborní letci a v době tahu létají velmi vysoko.

Martina Pelcová
Vedoucí propagace PZOO
Mob.: 773 90 12 42

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí