zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průmysl oslavuje zelený zákon

22.11.2011
Obecné
Firemní ekologie
Průmysl oslavuje zelený zákon

Britské průmyslové podniky samy přesvědčovaly premiéra Blaira, aby jeho vláda výrazně snížila exhalace a závislost země na fosilních palivech. Na konferenci, která se koná v Poslanecké sněmovně, to řekla Sandrine Dixson-Decl`eve, ředitelka vlivné platformy velkých evropských firem.

Politici, špičkoví experti, byznysmeni, právníci z českých univerzit i zástupci nevládních organizací [1] dnes v Poslanecké sněmovně začali debatovat o návrhu klíčového nového zákona, který by stanovil, jakým tempem země sníží závislost na uhlí, ropě či plynu a potažmo exhalace skleníkových plynů.

Mezinárodní konferenci uspořádalo Hnutí DUHA ve spolupráci s Britským velvyslanectvím a Ekologickým právním servisem [2].

Členka britského parlamentu Bryony Worthington na ní představila obdobnou legislativu, která rozhýbala investice do moderních čistých technologií ve Velké Británii.

Zákon vznikl v roce 2008 poté, co se na něm shodla vláda s opozicí a podpořily jej Konfederace britského průmyslu i odbory a velké rozvojové organizace.

Na konferenci vystoupili také expremiér Vladimír Špidla, šéf daňového oddělení PricewaterhouseCoopers pro střední Evropu Martin Scott nebo ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Záštitu nad konferencí převzal poslanecký Výbor pro životní prostředí. Konferenci zahájil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Hnutí DUHA obdobný zákon prosazuje svou iniciativou Velká výzva [3]. Do debaty ekologická organizace vstoupila s návrhem, který říká, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně. Zákon rozhýbe investice do zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo lepší recyklace odpadu. Na návrhu zákona podle úspěšného britského vzoru spolupracují rovněž experti Ekologického právního servisu [4].

Podobné návrhy už projednávají parlamenty či vlády v Irsku, Finsku, Belgii, Slovinsku, Dánsku a jinde.

Sian MacLeod, velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, řekla:
"Jsem velmi potěšena, že jsme měli možnost prezentovat tento progresivní britský zákon členům českého Parlamentu i širší veřejnosti. Britská vláda chce prostřednictvím budování nízkouhlíkové ekonomiky přinést prospěch příštím generacím. Nové zelenější technologie nám pomohou k udržitelnější budoucnosti, k ochraně životního prostředí a k podpoře ekonomické prosperity. V těchto snahách hraje důležitou roli právě příslušný legislativní nástroj, který se soustředí na dlouhodobé výhody pro firmy i celou společnost."

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Podobný zákon podle úspěšného britského vzoru by měla mít také Česká republika. Rozhýbe chytré inovace a nová odvětví, takže posílí ekonomiku a srazí účty za energii i naši závislost na dovozu drahých paliv."

Jan Šrytr, právník EPS, řekl:
"Základním přínosem navrhovaného zákona je to, že nabízí dlouhodobý výhled, a tedy určitou jistotu, vývoje státní politiky v oblasti snižování emisí a podpory přechodu na čistou efektivní ekonomiku. Zároveň přitom vládě nesvazuje ruce tím, že by dlouhodobě dopředu stanovoval konkrétní opatření, jak se k těmto cílům přiblížit. Přítomní experti ukázali, že toto na první pohled netradiční právní řešení může být funkční a přínosné i v českých podmínkách."


Kontakty:

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 604 202 470,
email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, telefon 723 559 495,
email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Šimral, Britské velvyslanectví v Praze, telefon 602 285 988,
email Jan.Simral@fco.gov.uk
Jan Šrytr, EPS, telefon 775 154 087, email jan.srytr@eps.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí