zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velká část ryb a měkkýšů v Evropě je ohrožena, varuje EK

24.11.2011
Příroda
Velká část ryb a měkkýšů v Evropě je ohrožena, varuje EK

Velká část druhů sladkovodních ryb, měkkýšů i řada rostlin je podle dnešní zprávy Evropské komise ohrožena. Znepokojivé výsledky vyplývají z hodnocení stavu přibližně 6000 různých druhů.

Výzkum podle Bruselu ukázal, že v ohrožení je například 37 procent sladkovodních ryb v Evropě, 44 procent sladkovodních měkkýšů a 23 procent obojživelníků či stovky rostlin.

"Pokud se nebudeme zabývat důvody tohoto zhoršení a nezačneme urychleně jednat, abychom tento vývoj zastavili, mohli bychom za to zaplatit opravdu vysokou cenu," komentoval údaje eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik.

Například sladkovodní ryby jsou vysoce ohroženy kvůli nadměrnému rybolovu či kvůli znečištění. Jako příklad Brusel uvedl jesetery. Z osmi evropských druhů je kriticky ohroženo hned sedm z nich. Rizika pro ně představuje i vysazování cizích druhů.

"Čísla potvrzují údaje o znepokojivém stavu evropských měkkýšů," podotkla v komisním prohlášení také Annabelle Cuttelodová, která se podílí na správě evropského seznamu ohrožených druhů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí