zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila novelu zákona o EIA

24.11.2011
EIA
Legislativa
Vláda schválila novelu zákona o EIA

Vláda dnes na svém zasedání schválila návrh zákona ministerstva životního prostředí, kterým se mění zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Cílem předloženého návrhu je zajistit plnou a náležitou transpozici příslušné evropské směrnice.

Česká republika již byla v této věci Soudním dvorem EU odsouzena za nesprávné provedení EIA směrnice do tuzemského právního řádu. Předložená novela reaguje na výtky Evropské komise uplatněné v tzv. sankční části řízení, tedy ve fázi následující po vydání odsuzující rozsudku. Evropská komise České republice vytýká, že ačkoliv možnost žalovat rozhodnutí podle § 23 odst. 10 zákona je dána již podle novely zákona účinné od 11. prosince 2009, ve vztahu k procesům posuzování vlivů na životní prostředí probíhajícím před tímto datem taková možnost soudní ochrany neexistuje.

Schválením předložené novely zákona se jednoznačně stanoví, že v rámci žaloby proti navazujícímu řízení je možné soudně napadnout rovněž procesy posuzování vlivů na životní prostředí, které byly zahájeny před 11. prosincem 2009. Přijetí návrhu zákona výrazně zvyšuje šance, že stávající řízení o porušení Smlouvy bude Evropskou komisí zastaveno, čímž by se Česká republika vyhnula citelným finančním dopadům.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí