zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražský miliardový tendr na odpady bude zrušen

25.11.2011
Odpady
Pražský miliardový tendr na odpady bude zrušen

Miliardový tendr na desetileté nakládaní s komunálním odpadem v Praze bude zrušen. ČTK to řekl radní Radek Lohynský (ODS), který má nyní tuto problematiku na starosti. Komise magistrátu z tendru dnes ráno vyřadila všechny tři nabídky. Podle některých kritiků byla zakázka předražená. Předpokládaná hodnota tendru byla 13,2 miliardy, nejnižší nabídka byla ale o více než tři miliardy vyšší.

"Dal jsem pokyn ke zrušení tohoto tendru," řekl ČTK Lohynský. Zrušení tendru komisi doporučil posudek, jehož zpracování si zadala. Zakázku dlouhodobě kritizovala také TOP 09, která se dnes dostala do vedení hlavního města.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) označil tendr za jednu z možných příčin rozpadu dosavadní koalice v hlavním městě. V úterý novinářům řekl, že s výší nabídky nesouhlasí.

Do dlouho připravovaného tendru se přihlásila tři konsorcia služeb. Nejlevnější nabídku podalo Sdružení Čistá Praha s částkou 16,396 miliardy korun bez DPH. Ve sdružení se spojily firmy Pražská odpadová a.s., Pražské služby a.s. a AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Pražské služby byly přitom dopředu označovány za hlavního favorita zakázky.

Další nabídky sdružení A.S.A. - svoz Praha je za 16,821 miliardy a Sdružení Marius Pedersen Group za 16,932 miliardy.

Ve sdružení A.S.A. se spojilo šest firem, všechny jsou majetkově propojené se společností A.S.A. International Environmental Services GmbH. Sdružení Marius Pedersen Group tvoří celkem 14 firem z celé České republiky, ve kterých má většinový podíl společnost Marius Pedersen a.s.

Výběrové řízení na svoz a další nakládání s pražským komunálním odpadem vyhlásil magistrát letos v červenci, firmy se do něj mohly hlásit do konce října. Vítěz tendru by se měl starat o veškerý komunální odpad na území hlavního města od roku 2012 do konce roku 2021.

Jako opoziční zastupitel tendr kritizoval Pavel Richter (TOP 09), který by měl být v nové radě náměstkem pro infrastrukturu. Pražská odpadová, která je součástí sdružení Čistá Praha, podle něj byla založena pouze několik dnů před přihlášením do soutěže a nemá žádné zkušenosti. Lidovým novinám řekl, že vznikla jen proto, aby se přes ni daly přelévat peníze z tendru.

Firmy AVE CZ i Pražské služby jakékoliv podezření odmítají s tím, že Pražská odpadová byla založena proto, aby koordinovala práce na zakázce a plnila některé administrativní funkce.

Šárka Dvořáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí