zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostravsko hledá cestu k voňavému železu

28.11.2011
Firemní ekologie
Urbánní ekologie
Zdraví
Ostravsko hledá cestu k voňavému železu

Od roku 2008 odešlo z Moravskoslezského kraje 40 tisíc lidí. Buď je trápilo špatné životní prostředí, nebo vysoká nezaměstnanost. "Zlom je kolem hranice osmi procent - když jde nezaměstnanost výš, lidé odcházejí pryč za prací," uvedl ostravský primátor Petr Kajnar na včerejším Fóru Hospodářských novin. Konalo se v Ostravě a zabývalo se budoucností kraje, tedy právě životním prostředím a ekonomikou. Dnes je v kraji s 1,24 milionu obyvatel nezaměstnanost 11,9 procenta a je třetí nejhorší v Česku.

Průzkumy veřejného mínění v kraji ukazují, že obyvatele sice trápí životní prostředí, ale nezaměstnanost a pracovní příležitosti ještě více. "Při minulé ekonomické krizi stoupal počet lidí zaměstnaných v průmyslových zónách. To znamená, že potřebujeme další investice," uvedl primátor Kajnar.

Region má výhodu v tom, že má dostatek technicky vyspělých lidí a vysokou produktivitu práce (třetí ve srovnání mezi regiony včetně Prahy). Petr Zahradník, specialista na EU z České spořitelny, upozornil, že ani do budoucna se region nemůže zbavit tradičních odvětví, ale měl by je doplnit dalšími souvisejícími obory, jako jsou výzkum, vývoj, prodej, design... "Sem by měl kraj mířit, až se bude ucházet o další evropské peníze," zhodnotil Zahradník a dodal: "Pokuste se odstranit stigma černého regionu."

Kde vidí budoucnost Ostravska rektor VŠB - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák? "V průmyslové výrobě, která je regionu geneticky dána, ale s velkou přidanou hodnotou. Je na to pěkné pojmenování - voňavé železo." Proto škola nabízí taky studium oborů, jako jsou nanotechnologie, superpočítání nebo mechatronika. Univerzita získala za poslední tři roky z EU 5,5 miliardy korun na centra vědy a výzkumu.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pochválil dobrovolné závazky a investice do životního prostředí dvou klíčových místních firem a zaměstnavatelů - ArcelorMittalu a OKD. Ostravské auditorium upozornil, že úplně nejhorší hodnoty škodlivin za minulé inverze neměla průmyslová Ostrava, ale pražská čtvrť Veleslavín.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí