zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma zbourá město, místním to nevadí

01.12.2011
Obecné
Geologie
Urbánní ekologie
Firma zbourá město, místním to nevadí

Dovedete si představit, že vám zbourají dům, ve kterém jste se narodili, a přestěhují vás o pár kilometrů dál? Budete s tím souhlasit? Obyvatelé severošvédské Kiruny stojí před takovým dilematem a 96 procent z nich se stěhováním souhlasí.

Stěhování si vynutila těžba v místním dole na vysoce kvalitní železnou rudu. Do Kiruny teď často míří novináři i těžaři z jiných zemí, aby pochopili, jak získat veřejnou podporu pro takovýto krok.

"Uvědomujeme si, že bez dolu bychom rychle degradovali na malou vesnici," řekl HN místostarosta Niklas Sirén. Těžební společnost ale má obyvatelům také co nabídnout. Přesunutí města bude financovat. "Shodli jsme se na tom, že ten proces musíme brát jako příležitost vybudovat ještě něco lepšího, než je současná Kiruna," říká Sirén.

Jedním z argumentů je, že nové domy budou energeticky vysoce úsporné. "Vybudovat zelené město za polárním kruhem, to je krásná výzva," říká kirunský místostarosta a ekologicky založení Švédové na to slyší.

Státní těžební společnost LKAB plány radnice podporuje, i když je jí jasné, že investice to nebude malá. Má však jistotu, že k jejím těžebním strojům se žádný ekologický aktivista přivazovat nebude.

AUTOR: Ondřej Soukup
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí