zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na bývalé nebezpečné skládce Pozďátky už roste tráva a keře

01.12.2011
Sanace, staré zátěže
Na bývalé nebezpečné skládce Pozďátky už roste tráva a keře

Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách na Třebíčsku, z níž léta unikala voda znečištěná kyselinou sírovou a těžkými kovy, je téměř u konce. Vysočina se tak zbavila své nejhorší ekologické zátěže. Od loňského května odvezly odborné firmy ze skládky 70.000 tun materiálu - odpadu a kontaminované zeminy. Na upravené pozemky už byly nasázeny dřeviny a naseta tráva. ČTK to dnes řekl ředitel závodu Geam Pavel Koscielniak.

Odstranění skládky zajišťuje státní podnik Diamo, jehož je Geam součástí. "Práce jsou prováděny podle projektu," řekl Koscielniak. U skládky zbývá odstranit zařízení staveniště, práce skončí do příštího jara. Součástí evropského projektu za půl miliardy korun je i následná tříletá péče o zeleň. Kvalitu vody vytékající z bývalé skládky budou odborníci sledovat dva roky. Podle ředitele jsou výsledky dobré už teď.

Ze skládky v Pozďátkách bylo loni vyvezeno 31.000 tun nebezpečného odpadu. Dalších 39.000 tun odváženého materiálu představovala kontaminovaná zemina z podloží. "Za celou dobu se vyčistilo 15.700 metrů krychlových znečištěných vod," doplnil Koscielniak. Na víc než hektaru pozemků bývalé skládky začínají růst dřeviny, dva hektary byly zatravněny.

Skládka v Pozďátkách je v provozu od roku 1994, bylo tam uloženo i 10.000 tun zelené skalice. U areálu se vystřídalo několik vlastníků. Ministerstvo životního prostředí nakonec znemožnilo plány na další využití skládky tím, že nepovolilo další provoz. Podle rozhodnutí vlády koupilo skládku Diamo za 23 milionů korun od italsko-lucemburské firmy Logika. Náklady na sanaci činí 529 milionů, dotace je pokryjí asi z 90 procent.

Práce provádí sdružení podniků SMP CZ a Geosan Group. Firma Geosan Group, která likviduje i ropné laguny v Ostravě, se před několika dny dostala do exekuce. Podle Koscielniaka to na projekt v Pozďátkách nemá žádný vliv.

Věra Stejskalová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí