zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktivisté Greenpeace pronikli do francouzské jaderné elektrárny

06.12.2011
Atomová energie
Aktivisté Greenpeace pronikli do francouzské jaderné elektrárny

Aktivisté Greenpeace dnes vnikli do areálu jaderné elektrárny Nogent-sur-Seine na severovýchodě Francie s cílem dokázat, že jaderná energetika není bezpečná. Zatímco ministr vnitra Claude Guéant připustil selhání ochranného systému v objektu, elektrárenská společnost EdF, která zařízení provozuje, se pokusila dopady incidentu minimalizovat tvrzením, že příchod vetřelců byl zaznamenán okamžitě a že bezpečnostní služba spolupracující s četnictvem zasáhla přiměřeně tomu, jak málo byla akce pro elektrárnu nebezpečná. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy označil akci aktivistů za "dost nezodpovědnou".

Kromě devíti lidí v Nogent-sur-Seine se podle Greenpeace její členové dostali ve stejnou dobu i do dalších jaderných elektráren. Úřady potvrdily pokusy o průnik do elektráren v Cadarache a v Blayais, v obou případech ale byli aktivisté zadrženi již na hranici areálů.

Podle policie členové Greenpeace překonali v Nogent-sur-Seine tři bezpečnostní pásma včetně elektrifikovaných. Proti vstupu aktivistů nezasáhl nikdo z místní skupiny četníků a zaměstnanců. Sedm jich bylo zadrženo až u reaktoru elektrárny, na který podle Greenpeace stačili pověsit transparent s nápisem "Bezpečná jaderná energetika neexistuje". Další dva členové organizace se před četníky ukrývali v areálu elektrárny ještě několik hodin, než byli také nalezeni.

"Nikdo z objektu se proti nim nepostavil a za zhruba 15 minut byli v nejcitlivější části elektrárny, tedy u jaderného reaktoru... Když i jen skupinka neškodných a nedostatečně vybavených aktivistů Greenpeace se dokáže dostat do elektrárny, tak to ukazuje, že bezpečnostní systém je slabý," řekl v rozhlasu mluvčí organizace.

Francouzská televize ukázala krátký záznam, který prý natočili ekologisté při tajném vstupu do elektrárny Nogent-sur-Seine. Jsou na něm vidět lidé v hornických helmách, jak postupují jakýmsi tunelem s transparenty v rukou.

Jiná mluvčí Greenpeace odsoudila tvrzení vlády z posledních měsíců, že francouzská jaderná zařízení jsou velmi bezpečná. Vyzvala vládu, aby připustila, že provoz těchto objektů ohrožují nejen přírodní katastrofy, ale i terorismus, pády letadel, počítačové víry či chemické exploze.

Sarkozyho poradce Henri Guaiano zdůraznil, že je nutné z tohoto vniknutí vyvodit důsledky. Ministr průmyslu Eric Besson ujistil, že budou přijata opatření, aby se podobná situace nemohla opakovat.
Greenpeace si podle Europe 1 vybrala k mediálně vděčné akci jadernou elektrárnu Nogent-sur-Seine se dvěma reaktory z roku 1987, protože objekt leží jen 95 kilometrů od Paříže. V okruhu 100 kilometrů kolem objektu žije více než 10 milionů obyvatel.

Francie je podle agentury AFP s 58 reaktory, které zajišťují 75 procent elektřiny v zemi, druhou největší velmocí jaderné energetiky ve světě po Spojených státech.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí