zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Certifikáty pro výrobky bez testů na zvířatech slaví 15 let

10.12.2011
Zemědělství
Certifikáty pro výrobky bez testů na zvířatech slaví 15 let

V roce 1996 byly založeny dva mezinárodní certifikáty, Humánní kosmetický standard (HCS) a Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS), aby pomohly spotřebitelům rozpoznat výrobky, které nebyly testovány na zvířatech. O 15 let později jsou HCS/HHPS známými certifikáty, které získalo již více než 400 společností po celém světě.

HCS/HHPS jsou certifikáty pro kosmetiku/prostředky pro domácnost netestované na zvířatech včetně jednotlivých složek. Jako jedny z mála certifikátů HCS/HHPS zahrnují pravidelné audity k ujištění, že společnost dodržuje daná kritéria. V České republice je již
k dispozici mnoho výrobků s HCS/HHPS a jejich počet se stále zvyšuje. Jde např. o výrobky společností Yves Rocher, L´Ocittane, Manufaktura, Marks & Spencer, Mary Kay nebo Melvita. Aby mohl být výrobce schválen v rámci HCS/HHPS, musí splnit několik podmínek - od určitého data nesmí testovat výrobky ani jednotlivé složky na zvířatech, ani toto testování zadávat jinému subjektu. Společnost také musí založit systém kontroly dodavatelů a jednou za 3 roky umožnit nezávislý audit. Při něm je kontrolováno, zda jsou dodržována daná kritéria.

Certifikáty jsou v jednotlivých zemích udělovány členskými organizacemi Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), v České republice má toto oprávnění o.s. Svoboda zvířat. Oproti jiným zemím jsou HCS/HHPS českým společnostem udělovány zdarma, výrobci platí pouze audit. Barbora Večlová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech v organizaci Svoboda zvířat vysvětluje: "V EU platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech, ale až do roku 2013 tento zákaz obsahuje výjimky. Navíc se vůbec nevztahuje na prostředky pro domácnost. A kromě toho je v současnosti snaha zákaz testování kosmetiky bez výjimek o několik let odsunout. Z tohoto důvodu byla spuštěna celoevropská petice za zachování zákazu na webu www.nocruelcosmetics.org. Petici již podepsalo přes 138 tis. lidí."

Na webu www.netestovanonazviratech.cz je možné najít aktuální seznam značek
s HCS/HHPS a další informace.


Kontaktní osoba: Barbora Večlová
Telefon: 777 835 651
E-mail: pokusy@svobodazvirat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí