zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sjezd Strany zelených: Odpověď na eurokrizi, programová diskuse a posílení zevnitř

10.12.2011
Politika
Sjezd Strany zelených: Odpověď na eurokrizi, programová diskuse a posílení zevnitř

Celostátní sjezd SZ o tomto víkendu v Pardubicích schválí stanovisko k EUROkrizi včetně návrhů českých a evropských zelených, jak ji řešit. Otevře také programovou debatu o prioritách zelených na příští období a projedná úpravu stanov s cílem posílit vnitrostranickou demokracii.

V programové části sjezdu zelení projednají "Pardubickou deklaraci", která přichází s konkrétními kroky a požadavky, jež podle zelených povedou k řešení hospodářské krize, prohloubení evropské integrace (včetně některých daní) a zároveň posílení demokracie uvnitř EU a jejích institucí.
"Probíhající summit EU jasně ukazuje, že evropský projekt potřebuje nový směr a cíl. Česká republika musí změnit svou politiku, jinak hrozí, že se ocitne na periferii. Požadujeme ustavení nového Konventu, který připraví změnu smluv o EU. Čeští a evropští zelení společně prosazují, aby byly změny přijaty v celoevropském referendu dvojí většinou, tzn. většinou členských zemí a zároveň většinou občanů a občanek EU," říká Ondřej Liška předseda SZ.
Strana přijme Chartu Evropských zelených a Chartu Globálních zelených, základní dokumenty evropského a světového zeleného hnutí. Ratifikace těchto dokumentů probíhá nyní ve všech zelených stranách sdružených v Evropské straně zelených a dokládá, že zelení došli v integračních snahách na evropské i světové úrovni jednoznačně nejdále ze všech politických rodin.

Sjezd bude posuzovat návrhy na změny stanov, které navrhli členové strany v průběhu celého roku. Mezi ně patří ustavení spolupředsednictví (muž a žena), nastavení závazných kvót pro muže a ženy pro kandidátní listiny a zastoupení v orgánech SZ (dosud byly doporučující), zavedení funkce ombudsmana či posílení role vnitrostranických referend. Od diskuse nad modernizací stanov si slibujeme vyjasnění a zkvalitnění vnitřního fungování.

"V rámci široce založeného demokratického procesu jsme na změnách pracovali celý rok. Předložené změny se řídí principem: co prosazujeme navenek, musíme dodržovat i uvnitř strany," doplnil člen předsednictva Matěj Stropnický, který měl přípravu stanov na starost.
Zelení otevřou také diskusi o programových prioritách pro příští období. Sjezd projedná návrh opatření, která chce SZ prosazovat s cílem omezit znečištění ovzduší a vytvořit nová pracovní místa. K projednání předložilo vedení SZ také iniciativu pro vedení informační a osvětové kampaně na podporu šetrnější energetiky v České republice založené na nezávislosti, úsporách, obnovitelných zdrojích, tedy bez jádra a uhlí. Tato témata mají vazbu na volební programy pro volby do krajských zastupitelstev 2012.

Kontakty:
Tomáš Průša, tiskový mluvčí SZ, tel. 733 536 792
Ondřej Liška, předseda SZ, tel. 777 140 077

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Institut Cirkulární Ekonomiky
30
11. 2017
30.11-1.12.2017 - Konference
Zámek Křtiny
9
12. 2017
9-10.12.2017 - Seminář, školení
Brno
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí