zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karlovarský kraj zmapuje výskyt invazivních druhů rostlin

12.12.2011
Příroda
Karlovarský kraj zmapuje výskyt invazivních druhů rostlin

Karlovarský kraj zmapuje výskyt invazivních druhů rostlin na území kraje. Mapování je předehrou připravovaného projektu plošné likvidace invazivních rostlin, v první řadě bolševníku velkolepého, ale i křídlatky a netýkavky. Jen zmapování výskytu má přitom stát asi šest milionů korun, řekl ČTK hejtmanův náměstek Petr Navrátil (ČSSD).

"Zakázku rozdělíme do devíti částí a každou budeme soutěžit zvlášť," upřesnil Navrátil. Celkově by ale mělo jít o rozlohu 28.000 hektarů, na které by se měl zjistit výskyt a rozšíření invazivních rostlin.
Zatímco na likvidaci bolševníku a dalších přemnožených rostlin chce kraj získat dotaci, mapování bude hradit částečně z vlastních prostředků, částečně z peněz obcí a měst, které se k projektu připojí. Finančně ale pomůže i Povodí Ohře nebo Sokolovská uhelná.

Náklady na likvidaci přemnožených invazivních rostlin mohou vyjít na desítky až stovky milionů. Podle Navrátila bude odhad nákladů vycházet právě z výsledků mapování. Mělo by se provádět v příštím roce, v období, kdy rostliny vyraší.

Karlovarský kraj chce využít zkušenosti z pilotního projektu plošné likvidaci bolševníku, který připravila radnice v Mariánských Lázních a už jej realizuje. Efektivní je přitom pouze plošná likvidace, protože při vynechání jednoho, byť malého území se invazivní rostliny během několika let opět rychle rozšíří do okolí.

Například v případě bolševníku patří Karlovarský kraj k nejpostiženějším. Z kraje se také zřejmě začal rozšiřovat poté, kdy jej jako okrasnou rostlinu přivezl z Ruska kníže Metternich a vysadil v parku u svého zámku v Kynžvartu.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí