zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Termokeramické nátěrové hmoty na akrylátové bázi

15.12.2011
Urbánní ekologie
Vytápění, zateplení
Termokeramické nátěrové hmoty na akrylátové bázi
Nové technologie to mají na začátku často těžké. Když se v 19. století stavěly první železnice, varovali "experti", že lidské tělo se nemůže vyrovnat s rychlostí větší než 30 km/h. S podobnými rozpaky byl konfrontován také ThermoShield.

Vědecké práce výzkumných ústavů týkající se transportu vlhkosti stavebními díly, dokládají princip činnosti a opodstatněnost technologie termokeramických membrán, který se v praxi osvědčuje již 20 let.

Základní charakteristika

Termokeramické nátěrové hmoty na akrylátové bázi dostupné v mnohých barevných odstínech připravené k okamžitému použití. Mají široké spektrum využití převážně ve stavebnictví. Je možné je aplikovat na téměř všechny druhy podkladů jak v exteriéru tak v interiéru.

Složení

pojivo - vysoko elastická akrylátová živice, která působením UV záření vytváří dvojitou síťovou struktůru
výplň - mikrokeramické duté kuličky (uvnitř obsahují inertní plyn)
barvivo - bílá v podobě oxidu titaničitého, popřípadě další barevné pigmenty

Specifické vlastnosti

Plní funkci tepelné keramické membrány - tzn., že nátěr je variabilně difúzně otevřený a zabraňuje vodě a vzdušné vlhkosti pronikání do podkladu, zároveň ale umožňuje její odpařování, takže na podkladech s absorbční a difúzní schopností reguluje vlhkost podkladu a tím zvyšuje tepelný odpor celé konstrukce.
Má velmi vysokou trvalou odráživost - zpět do prostoru odráží až 86% slunečního záření. Prokazatelně snižuje náklady v zimě na topení a v létě na klimatizaci - to se dá dokumentovat na základě osmnáctiletých zkušeností. Byly prokázány úspory na topení až 29%.

Princip funkce

Mikrokeramické kuličky obsahující inertní plyn, mají nezanedbatelné tepelně-izolační vlastnosti, ale především zabezpečují vysokou odráživost slunečního záření.

Vysoko elastická akrylátová živice ve spojení s mikrokeramickými kuličkami zamezují atmosferické vodě v pronikání do podkladu, současně však při poklesu vzdušné vlhkosti na běžnou úroveň umožňují odpaření vodní páry, která je obsažená v konstrukci. Jedná se o termokeramický krycí povlak, který díky své "variabilní vzdušnosti" působí jako membrána, která podporuje rychlé odpařování nadměrné vlhkosti z podkladu (princip GORE-TEX ). Snížením obsahu vlhkosti konstrukce o pouze 1% zvýšíme izolační schopnost stavebního materiálu o 10%!

Možnosti aplikace

Díky své vysoké elasticitě a přilnavosti je možná aplikace na spoustu různorodých povrchů včetně většiny kovů, dřeva, plastů, pěnové hmoty, textílií, materiálů ze syntetických vláken, betonu, staré i nové omítky a některých předešlých nátěrových vrstev. Vysoká elasticita zamezuje vzniku termodynamicky zaviněných trhlín, co můžeme využít při nátěru na sebe navazujících, avšak rozdílnych konstrukčních prvků s různou tepelnou roztažností.

Aby shora uvedené všeobecné vlastnosti byli dodrženy tam, kde je třeba, vyrábí se ThermoShield ve třech modifikacích určených především pro následující použití:

ThermoShield Exterieur - barva určená na fasády
ThermoShield Interieur - barva do interiéru
ThermoShield TopShield - barva pro střešní nátěry

ZDROJ: www. thermoshield.sk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
ASIO, spol.s r.o.
27
10. 2017
27.10.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí