zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Břehuli pod stromeček!

13.12.2011
Příroda
Břehuli pod stromeček!

V těchto dnech Calla bilancuje první rok trvání projektu "Adoptujte břehuli!", v rámci kterého se letos podařilo obnovit hnízdní stěny ohrožených břehulí říčních v pískovnách Lžín, Třebeč a Nakolice. Projekt umožňuje dárcům přispět na péči o hnízdiště naší nejmenší vlaštovky.

Díky příspěvkům "adoptivních rodičů" a grantu Státního fondu životního prostředí mohly břehule na třech jmenovaných lokalitách vyhrabat 522 hnízdních nor. Lžínská pískovna hostila dokonce druhou největší kolonii břehulí v Jihočeském kraji. "Hrubým odhadem můžeme říci, že za tisícikorunový příspěvek může vyhnízdit kolem 25 párů břehulí, které se v norách starají o stovku mláďat. Důležité informace o projektu obsahuje webová stránka "Adoptujte břehuli!" (www.calla.cz/brehule).

"Abychom udrželi jihočeskou populaci břehulí alespoň na současné úrovni, mimochodem o více než polovinu nižší než koncem 90. let, musíme zásahy na perspektivních lokalitách opakovat alespoň jednou za dva roky," přibližuje problematiku Jiří Řehounek z Cally. Proto Calla uvítá jakékoli další finanční příspěvky do našeho "adopčního programu". Pokud byste chtěli břehulí adopci věnovat jako netradiční vánoční dárek, neváhejte Callu kontaktovat osobně, telefonem nebo prostřednictvím formuláře na webu "Adoptujte břehuli!".

"Naše aktivity samozřejmě nekončí péčí o hnízdní stěny," říká Jiří Řehounek. "Calla poskytuje poradenství dalším organizacím, které chtějí břehule chránit, a vydává informační materiály. Podmínky podporující břehule a další ohrožené druhy také každoročně úspěšně prosazujeme u mnoha těžebních projektů po celé republice." V tomto roce se Calle podařilo prosadit také vyhlášení Přechodně chráněné plochy Pískovna Lžín, jehož hlavním důvodem je právě hnízdění břehulí a vzácných druhů blanokřídlého hmyzu v písčitých stěnách. Pískovna Třebeč je na návrh Cally přechodně chráněnou plochou již delší dobu.

Projekty na ochranu přírodovědně cenných pískoven lze podpořit jakýmkoli finančním příspěvkem na účet č. 3202800544/0600 u GE Money Bank. Variabilní symbol pro ochranu pískoven je 222, přímo na ochranu hnízdišť břehulí pak 333.

Další informace:

www.calla.cz/brehule - web projektu "Adoptujte břehuli!"

www.calla.cz/piskovny - specializovaný web o ochraně pískoven a ekologické obnově po těžbě

http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka&php=4_nabidka.php#brehule - skládačka "Břehule říční v jižních Čechách: rozšíření, ohrožení a ochrana" (ke stažení v pdf)

http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka&php=4_nabidka.php#P - brožura "Břehule říční - praktické a právní aspekty v podmínkách ČR" (ke stažení v pdf)

Kontakt: RNDr. Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí