zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna schválila zákon o látkách poškozujících ozonovou vrstvu

19.12.2011
Ovzduší
Legislativa
Sněmovna schválila zákon o látkách poškozujících ozonovou vrstvu

Sněmovna dnes schválila bez diskuse nový zákon o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech. Předlohu připravilo ministerstvo životního prostředí kvůli tomu, že úpravu už nebude obsahovat nový zákon o ochraně ovzduší. Nyní míří k posouzení do Senátu.

Oba zákony jsou o jiném okruhu znečišťujících látek a znečišťovatelů, rozdílný je i předmět ochrany. Nový zákon o látkách poškozujících ozonovou vrstvu se podle předkladatelů prakticky neliší od nynějšího stavu.
Fluorované skleníkové plyny se používají hlavně v chlazení, v klimatizacích a v tepelných čerpadlech, ve výrobě tepelných izolací, jako hasiva v požární ochraně a při výrobě obuvi a průmyslových elektrických spínačů. Nahradily nebezpečné halony a freony, které patří mezi látky poškozující ozonovou vrstvu.

Předloha upravuje nakládání s těmito látkami, povinnosti subjektů, které s nimi nakládají, a stanoví sankce za překročení předpisů. Například zařízení, které obsahuje nejméně 300 kilogramů látek poškozujících ozonovou vrstvu, musí být vybaveno detektory jejich úniku. Subjekty provozující zařízení s nejméně třemi kilogramy těchto látek musí vést evidenční knihu, do níž zaznamenávají například servisní činnosti a údržbu.

Různé práce se zařízeními i s látkami, které zákon upravuje, můžou provádět jen lidé a firmy s příslušným certifikátem.

Předloha dále upravuje hlášení o manipulaci s látkami ministerstvu. Subjekty, které vlastní systém požární ochrany anebo hasicí přístroj s halony, budou muset ministerstvu nově dávat údaje také o množství použitých a skladovaných halonů.


Sankce za porušení předpisů o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech může být až 2,5 milionu korun. Systém deliktů a výše pokut podle předkladatelů odpovídá vesměs platné právní úpravě. Peníze plynou do Státního fondu životního prostředí.

Poslanci měli na prosincové schůzi schvalovat i nový zákon o ochraně ovzduší. Na žádost ministerstva jej ale z programu vyřadili. Ministerstvo chce do zákona vložit ustanovení, která by umožnila úředníkům kontrolovat přímo v domácnostech, čím lidé topí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
12
9. 2017
12.9.2017 - Seminář, školení
Praha, ČVÚT
INISOFT s.r.o.
12
9. 2017
12.9.2017 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí