zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zamyšlení nad termínem ekoterorismus

07.01.2012
Obecné
Zamyšlení nad termínem ekoterorismus

Ekoterorismus, též ekologický či environmentální terorismus je násilné jednání (terorismus) související s ekologií. Jako ekoterorismus proto může být označeno jednak ničení přírody a krajiny (například povrchová těžba surovin), jednak násilné jednání, které naopak má za cíl životní prostředí bránit; případně se zaměřuje na dílčí otázky, často např. práva zvířat, která brání např. poškozováním laboratoří, v nichž probíhají pokusy na zvířatech.

V současnosti je jakožto ekoterorismus často označována (ze strany motoristů a jiných podobných skupin) snaha různých ekologických hnutí bránit přírodu vůči necitlivým civilizačním zásahům (například stavbám dálnic), aniž by však tito ekologové používali nějaké teroristické metody.

Původní význam slova, které se objevilo v poslední čtvrtině 20. století v USA, znamenal použití teroristických metod za účelem ochrany životního prostředí či práv zvířat. Hranice mezi ekoterorismem, prostým poškozováním cizího majetku a společensky akceptovatelnou mírou protestu jsou ovšem vnímány rozdílně a použití pojmu ekoterorismus je tak v mnohých případech velice kontroverzní. Dle M. Mareše lze za ekoterorismus označit i metodu terorismu spočívající v úmyslném poškození životního prostředí. Dle některých environmentalistů je ekoterorismem jakékoliv poškozování životního prostředí či útoky proti členům zeleného hnutí. Dále na:http://www.bezpecnost.estranky.cz/clanky/bezpecnostni-riziko/ekoterorismus.html

ZDROJ:http://www.bezpecnost.estranky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí