zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Asociace odpadového hospodářství dostala od ÚOHS pokutu 396.000

02.01.2012
Odpady
Šlendryján
Asociace odpadového hospodářství dostala od ÚOHS pokutu 396.000

Česká asociace odpadového hospodářství dostala od antimonopolního úřadu pokutu 396.000 korun za ovlivňování cen v oboru. Pokuta je pravomocná. Asociace pochybení uznala a proti rozhodnutí se neodvolala. Pokutu má zaplatit do konce ledna, zjistila ČTK z webu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Úřadu vadilo, že asociace v letech 2004 až 2008 pravidelně stanovovala a vyhlašovala očekáváný procentní nárůst cen v oboru. Ten pak rozesílala svým členům a konkurenci. Podle úřadu tento postup vedl k narušení hospodářské soutěže.

Asociace má kolem stovky členů. Jsou mezi nimi i klíčové firmy v oboru. Vypočítaný index nárůstu nákladů měl pro ně informativní funkci. Členové asociace jej podle ÚOHS dál využívali při jednání s klienty na podporu svých návrhů na modifikaci ceny. Někteří prohlášení asociace zasílali i svým zákazníkům.

"Obzvláště nebezpečné pro hospodářskou soutěž jsou nejrůznější snahy sdružení soutěžitelů směřující k ovlivňování cen, obchodních podmínek apodobně u svých členů. I jen pouhá existence adresného cenového doporučení ze strany sdružení vede k tomu, že následné chování soutěžitelů na trhu nevyplývá z jejich samostatné a nezávislé úvahy, nýbrž je ovlivněno ze strany sdružení," uvedl ÚOHS ve svém rozhodnutí.

Asociace za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže mohla dostat od ÚOHS pokutu až deset milionů korun. Úřad konstatoval, že porušení zákona, které řešil, bylo velmi závažně. Nejdříve sankci vyměřil na téměř půlmilionovou. Vzhledem k tomu, že asociace své pochybení uznala, snížil ji o 20 procent.

Filip Vrána

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí