zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na výměnu kotlů v Moravskoslezském kraji je připraveno 20 milionů

05.01.2012
Ovzduší
Vytápění, zateplení
Na výměnu kotlů v Moravskoslezském kraji je připraveno 20 milionů

Dvacet milionů korun je připraveno v programu Moravskoslezského kraje a ministerstva životního prostředí na dotace pro obyvatele, kteří své staré ručně plněné kotle na tuhá paliva vymění za nové nízkoemisní automatické. Pro každý kotel lze získat dotaci až 60.000 korun. Program platí od 1. ledna, lidé ale mohou o dotace žádat, až úřad vyhlásí výzvu. To bude někdy v prvním čtvrtletí, uvádějí internetové stránky krajského úřadu verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz. Výměna kotlů má v kraji přispět ke zlepšení ovzduší, které patří k nejznečištěnějším v zemi i v Evropě.

"Program platí od 1. ledna, aby lidé měli čas připravit se. Podmínky pro získání dotace už jsou přesně dány a schváleny. Jakmile bude vyhlášena výzva, lidé se hned mohou hlásit," řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Mezi podmínky například patří, že žadatel nesmí mít dluhy u finančního úřadu a správy sociálního zabezpečení, starý kotel zlikviduje a také se zaváže, že umožní kontrolu provozu nového kotle.

Úřady očekávají, že program povede ke snížení emisí z domácích topenišť o desítky tun ročně. "Je nám zřejmé, že ekologizace vytápění rodinných domů přechodem na jiný druh paliva v dnešní době neustále rostoucích životních nákladů není pro velkou část obyvatelstva kraje vůbec akceptovatelná. V našem kraji je uhlí jako palivo vnímáno jako více než tradiční a bezpečný zdroj energie a lidé jej nadále chtějí využívat. Dotační program míří přesně k této části obyvatelstva," uvedl hejtmanův náměstek Miroslav Novák (ČSSD).

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už dříve sdělil, že úřady jsou připraveny do budoucna objem dotací až zdesetinásobit. "Současným pilotním programem si chceme ověřit, jestli bude o dotace mezi obyvateli Moravskoslezského kraje zájem. Osobně věřím, že zájem bude," uvedl Chalupa.

Na znečištění ovzduší v kraji se podílí průmysl, domácí kotle i doprava. Lokální topeniště se na celkových krajských emisích prachu podílejí bezmála třetinou, uvedl náměstek Novák.

Ministr Chalupa loni představil akční plán, jehož cílem je vzduch v kraji zlepšit. Plán se týká všech zdrojů znečištění, včetně emisí z Polska. Problém lokálních topenišť bude podle Chalupy asi nejsložitější, ministr ho chce řešit kombinací motivování domkařů a vysvětlovací kampaně.

Vlastimil Vyplel

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí