zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úřady neberou při stavbě spalovny ohled na občany, chystá se žaloba

11.01.2012
Odpady
EIA
Úřady neberou při stavbě spalovny ohled na občany, chystá se žaloba

Plzeň - Občanské sdružení PLZEŇANÉ PROTI SPALOVNĚ CHOTÍKOV je nespokojené s postupem úřadu v Městě Touškově, který rozhoduje o plánované stavbě spalovny. Úřad ho totiž spolu s dalšími desítkami občanů, kteří podali své připomínky k projektu, vyloučil z řízení. Sdružení proto chystá žalobu a tvrdí, že jsou místní úředníci podjatí.

"Podle stavebního úřadu v Městě Touškově nás zplodiny ze spalovny nijak nepostihnou, přestože bydlíme pouhých pár kilometrů od Chotíkova po směru větru. Rozhodl o tom, aniž by měl na stole studii EIA, která má zasaženou oblast stanovit a posoudit vlivy na životní prostředí," říká Markéta Balcarová, obyvatelka lochotínského sídliště a členka sdružení PLZEŇANÉ PROTI SPALOVNĚ CHOTÍKOV. "Považuji tento postup za naprosto nesmyslný a nezákonný. Je to výsměch všem občanům, kteří podali své připomínky a byli nekompromisně vyloučeni," dodává.

Sdružení podalo odvolání u Ministerstva pro místní rozvoj a chystá proti vyloučení soudní žalobu. Kritizuje také to, že jsou úředníci na rozhodujících pozicích podjatí, protože je na stavbě spalovny obec finančně zainteresovaná.

Podjatost jedné ze zaměstnankyň stavebního úřadu v Městě Touškově už uznal Krajský úřad Plzeňského kraje na konci prosince. Návrh na její vyloučení podalo Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov, které se také staví proti stavbě spalovny. "Jsme rádi, že nám dali za pravdu. Podali jsme návrh na vyloučení všech dalších pracovníků. Chtěli bychom, aby se celé územní řízení přesunulo na zcela jiný stavební úřad mimo Plzeňský kraj, který nebude mít na stavbě zájem," říká člen chotíkovského sdružení Milan Reiniger.

"Podle našeho názoru Plzeň v současné době spalovnu vůbec nepotřebuje. Před měsícem jsme vyzvali v otevřeném dopise zastupitele, aby přehodnotili nutnost její výstavby především kvůli reálné možnosti likvidovat komunální odpad v plynárně v Sokolově. Na základně našeho dopisu byl pověřen technický náměstek primátora Ing. Rund, který by měl se Sokolovskou uhelnou a.s o této výhodné nabídce jednat. S napětím proto čekáme na zasedání Zastupitelstva města Plzně dne 19. 1. 2012, které se má nabídkou zabývat," doplňuje Markéta Balcarová.


Kontakt:

Ing. Jiří Berkovec, PLZEŇANÉ PROTI SPALOVNĚ CHOTÍKOV: mobil 724 042 067

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí