zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NADACE PODPOŘÍ PROMĚNU NÁBŘEŽÍ V LITOMYŠLI

11.01.2012
Urbánní ekologie
NADACE PODPOŘÍ PROMĚNU NÁBŘEŽÍ V LITOMYŠLI

Nadace PROMĚNY vybrala nový projekt, který získá podporu z grantového programu PARKY. Vítězem grantové výzvy, jíž se v loňském roce zúčastnilo 50 měst z celé České republiky, se stala Litomyšl. Nadace zde podpoří proměnu nábřeží řeky Loučné v návaznosti na historické centrum města. Nadace na projekt přispěje grantem do výše 25 mil. Kč, jeho realizace se předpokládá v letech 2012-2015.

Grantová výzva nadace PROMĚNY s podtitulem "městský prostor" byla pro příjem žádostí otevřená od září 2010 do dubna 2011. Kromě proměn veřejných městských parků mohli žadatelé o grant předkládat také projekty zaměřené např. na rekultivaci zámeckých parků, veřejně přístupných zahrad, lesoparků či jiných typů parkově upravených veřejných prostranství. Nadace obdržela 52 projektů z 50 měst celé České republiky -
33 z českých a 19 z moravských.

"Složení projektů, které se v nadaci vloni sešly, bylo díky širšímu zaměření výzvy skutečně pestřejší než v předchozích letech, současně bylo mnohem obtížnější jejich hodnocení. U Litomyšle nás přesvědčila především myšlenka dialogu řeky s městem, jak zní i podtitul předloženého projektu," vysvětluje ředitelka nadace PROMĚNY Gabriela Navrátilová. "Využití potenciálu přirozených vodních prvků ve veřejném prostoru a jejich zpřístupňování lidem v našich městech stále velmi chybí. Doufáme, že se v Litomyšli podaří s podporou nadace zrealizovat další modelový příklad funkčně řešeného prostoru, který se rovněž stane inspirací pro ostatní města."

Zájmové území v lokalitě Vodní Valy se nachází v blízkosti historického centra Litomyšle, městského kulturního domu, středních škol a sídliště a je rovněž důležitým tranzitním místem. Plánovaná proměna by měla navázat na část nábřeží řešenou v předchozích letech architektem Josefem Pleskotem. Cílem projektu je tak další zhodnocení vodního toku procházejícího městem. Zástupci města Litomyšle ho chtějí maximálně zpřístupnit lidem a celkově tak zvýšit společenskou a rekreační hodnotu přilehlého území.

V letošním roce se uskuteční příprava projektu pro realizaci s podporou nadace PROMĚNY. Plánováno je rovněž místní šetření, které by mělo poskytnout souhrnný přehled názorů a potřeb místní veřejnosti ve vztahu k řešené lokalitě. Výstupy z místního šetření budou součástí podkladů pro architektonickou soutěž na návrh proměny nábřeží. Její vyhlášení se předpokládá na začátku příštího roku. Postupně budou navazovat zpracování projektové dokumentace a stavební práce. Otevření nábřeží po proměně by mohlo proběhnout v prvním pololetí roku 2016.


Petra Hrubošová / manažerka komunikace
nadace PROMĚNY / Vinohradská 1511/230 / 100 00 Praha 10 / www.nadace-promeny.cz
kontakty / 277 006 276 / 775 654 314 / hrubosova@nadace-promeny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí