zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeský kraj bude mít dvě nové přírodní rezervace

14.01.2012
Chráněná území
Středočeský kraj bude mít dvě nové přírodní rezervace

Středočeský kraj bude mít dvě nové přírodní rezervace. Krajští radní souhlasili s vyhlášením zámeckého parku Liblice na Mělnicku a lokality Vršky pod Špičákem u Prahy maloplošnými zvláště chráněnými územími. Důvodem je nutnost ochrany velkého výskytu cenných rostlin a vzácných biotopů, sdělila ČTK Markéta Vítková z krajského úřadu.

"Pro návštěvníky to znamená, že nesmí tato maloplošná chráněná území poškozovat, nesmí sbírat a odchytávat živočichy a rostliny a nesmí žádným způsobem měnit dochované přírodní prostředí," uvedla Vítková.
Dále nebude možné umisťování a povolování staveb, používání biocidů, záměrné rozšiřovaní nepůvodních druhů rostlin a živočichů nebo používání intenzivních technologií při hospodaření.

Kraj podle Vítkové záměr projednal s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Celková rozloha zvláště chráněného území bude bez ochranného pásma činit v případě zámeckého parku Liblice 33,48 hektaru a u Vršků pod Špičákem 6,67 hektaru. Nařízení podle Vítkové vejde v platnost zhruba za dva měsíce.

Ochranu podle hejtmanství potřeboval zejména zámecký park, který byl rozhodnutím Evropské komise zařazen na seznam evropsky významných lokalit. Součástí této přírodní památky je i lokalita Slatinná louka u Liblic, tvořená pouze lučními společenstvy.

Ve Středočeském kraji je přes 150 přírodních památek a přírodních rezervací a kolem dvacítky přírodních parků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí