zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová vědecká publikace popisuje všech 2230 druhů motýlů z Podyjí

14.01.2012
Příroda
Nová vědecká publikace popisuje všech 2230 druhů motýlů z Podyjí

Podyjí na Znojemsku je domovem bezmála 2230 druhů motýlů a patří tak k nejvýznamnějším motýlím lokalitám v republice. Těmto živočichům je věnována nová publikace Motýli Národních parků Podyjí a Thayathal. Vyšla za podpory Evropské unie a je ke stažení na internetových stránkách parku. Jsou v ní i dva nově popsané druhy motýlů pod názvy monopis neglecta a blastobasis pannonica, objevené teprve loni, řekl dnes ČTK Robert Stejskal ze správy Národního parku Podyjí.

Podrobný výzkum v uplynulých letech ukázal, že v Podyjí 17 druhů motýlů od roku 1950 vymřelo. Zástupce dalších 27 se již asi 30 let nepodařilo nalézt, a řadí se tak mezi nezvěstné. Šance na jejich návrat jsou ale velké. Překvapením je loňské popsání dvou nových druhů. Jde o malé a barevně nepříliš výrazné motýly.

Vědci bádali při tvorbě publikace nejen v Národním parku Podyjí na Znojemsku, ale i v sousedním parku Thayathal, který k němu přiléhá z dolnorakouské strany hranice. Ukázalo se, že na té moravské v Podyjí je druhové zastoupení dvakrát větší.

Patrně nejvíce motýlů lze podle ochranářů nalézt u vinohradu Šobes na Znojemsku, který patří podle odborníků k nejkrásnějším a nejlepším moravským vinicím. Bohaté zastoupení mají u Hnanic a Popic a v Dolních Rakousích pak v lokalitě Einseidler.

Publikace obsahuje nejen podrobný popis jednotlivých druhů motýlů, ale i obou parků. Ty nyní připravují další společné vědecké dílo, které se bude věnovat popisu ptáků Podyjí.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí