zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šetrná Octavia Green E line

21.01.2012
Ekologická auta
Šetrná Octavia Green E line

Cílem mnoha výrobců aut do budoucna je mobilita bez emisí. Správnou odpovědí na stále přísnější emisní limity a potřebu trvale udržitelného rozvoje tohoto sektoru jsou elektromobily.

Stejnou cestou kráčí i Škoda Auto. V srpnu odstartovala výrobu testovací flotily deseti vozů Octavia Green E Line, prvních typů s čistě elektrickým pohonem, zaměřených na ekologicky příznivý provoz osobních automobilů.

e linePrototyp vychází z modelu Škoda Octavia Combi. Svou modulární konstrukcí podlahy je vhodný pro montáž baterie, elektronické řídicí jednotky a elektromotoru. Ten podává v trvalém provozu výkon 60 kW, maximální výkon činí 85 kW. Nejvyšší točivý moment o hodnotě 270 Nm lze využít již při rozjezdu, což je dáno charakteristikou pohonu. Tato agilita je ideální zejména v městském provozu. Octavia Green E Line akceleruje z 0 na 100 km/h za 12 sekund, max. rychlost je omezena na 135 km/h. Elektrickou energii model čerpá z moderního lithium-iontového akumulátoru s dojezdem 150 km. Baterie se skládá ze 180 jednotlivých lithium-iontových článků s celkovou energií 26,5 kWh, hmotnost činí zhruba 315 kg. Při brzdění motorem se energie do akumulátoru navrací.

Testem k dokonalosti

Elektropohon je integrální součástí řetězce pohonných technologií, nabízených přes celé portfolio modelů. Ať jde o downsizing, aplikovaný napříč celou motorovou paletou, technologie použité u modelů GreenLine druhé generace (např. Start-stop systém, rekuperace brzdné energie) či nejnověji vyvíjený elektropohon, za vývojem vždy stojí snaha nabídnout co nejšetrnější a nejbezpečnější vozy. V tomto duchu společnost do budoucna pro klienty chystá i první plug-in hybridní vůz.

První Octavie Green E Line vyjely do provozu na podzim 2011. Spolu s externisty firma sbírá údaje o jejich praktičnosti, spolehlivosti a bezpečnosti. Data z reálného provozu jí slouží jako podnět pro další výzkum a vývoj v této oblasti. Odborníci totiž elektromobilům přisuzují stále větší roli pro snižování emisí. Škoda chce v rámci koncernu Volkswagen v tomto vývoji hrát vedoucí úlohu.

Octavia Green E Line obsahuje i zvukový generátor, jenž do rychlosti asi 40 km/h simuluje zvuk motoru.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí