zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chrudim hledá firmu, jež odklidí ekologickou zátěž po Transportě

17.01.2012
Sanace, staré zátěže
Chrudim hledá firmu, jež odklidí ekologickou zátěž po Transportě

Město Chrudim začne hledat specialistu, který odklidí ekologický odpad a kontaminovanou zeminu v bývalém areálu firmy Transporta Chrudim. Areál je zamořený zejména chlorovanými uhlovodíky. Město nyní zadá veřejnou zakázku za více než 171 milionů korun. ČTK o tom informoval místostarosta Miroslav Tejkl (ČSSD).

"Náklady pokryje stát s příspěvkem kraje. Pro město Chrudim znamená tato zakázka zvýšenou administrativu. Město nemá se zadáváním zakázek v takové výši zkušenosti, proto jsme si najali externí firmu, která soutěž provede," řekl Tejkl.

Chrudim nyní zadá veřejnou zakázku, obálky s nabídkami firem by se podle plánu měly otevírat na konci června. Likvidace kontaminované zeminy a další práce by v areálu bývalého státního podniku Transporta Chrudim měly začít na konci roku. Z areálu se bude odvážet kontaminovaná zemina a nyní se předpokládá, že tam vznikne až sedm metrů hluboká jáma. Do té potom nákladní automobily dovezou novou zeminu. Sanace by měla trvat asi 12 měsíců.

Transporta byla firma s více než stoletou tradicí, která vyráběla zejména dopravní zařízení. Produkovala třeba výtahy, eskalátory a pásové dopravníky. Na počátku 90. let firma zaměstnávala přes 4000 lidí a měla obrat více než dvě miliardy Kč. V roce 1998 strojírny zkrachovaly.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí