zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automobilky vyvinuly jednotnou zásuvku pro elektromobily

17.01.2012
Ekologická auta
Automobilky vyvinuly jednotnou zásuvku pro elektromobily

Automobilka Volkswagen vyvinula spolu s dalšími automobilovými výrobci jednotnou podobu zástrčky pro dobíjení budoucích elektromobilů. Jednotný průmyslový standard je k dispozici pro všechny výrobce, uvedla firma.

Sjednocení se přitom netýká jen samotné zástrčky, ale celého systému kombinovaného dobíjení, včetně řízení dobíjení a elektrické soustavy pro všechny druhy dobíjení. Tím má dojít ke snížení nákladů a podpoře rozšíření elektromobility po celém světě.

Na systému kombinovaného dobíjení spolupracovaly s VW německé automobilky Audi, BMW, Daimler a Porsche a jejich američtí partneři Ford a General Motors.

Volkswagen kombinované dobíjení použil u studie elektrického "brouka" E-Bugster, kterého nedávno představil na autosalonu v Detroitu. Vůz má výkon 85 kW a dojezd 180 km. Může být dobíjený buď jednofázovým střídavým proudem, který je běžně v domácích zásuvkách, nebo lze použít extrémně rychlé dobíjení stejnosměrným proudem na dobíjecích stanicích. To umožní dobití za 35 minut.

Na elektromobily se zaměřuje i další koncernová značka Škoda, ta tento týden uvedla na silnice flotilu deseti testovacích elektrických octavií a v roce 2014 počítá se sériovou výrobou městského elektromobilu zřejmě na bázi modelu Citigo. Loni bylo z celkem více než 173.000 nových prodaných osobních aut v ČR 56 elektromobilů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí